2016 TEOG Tercih ve Yerleştirme İşlemleri | İlköğretim Rehberlik Sitesi

2016 TEOG Tercih ve Yerleştirme İşlemleri

29 Haziran 2016 tarihinde TEOG Yerleştirmeye Esas Puanınız (YEP) ve Tercihe Esas Kontenjan Tabloları yayınlanacak. Yerleştirmeye Esas Puan belgenizde; Yerleştirmeye Esas puanınız, Türkiye Yüzdelik Diliminiz ve bulunduğunuz ildeki yüzdelik diliminiz yer alacak. Tercihe esas kontenjan tabloları altı ayrı okul türüne göre yayınlanacak.

TABLO-1    : Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri

TABLO-2   : Anadolu Liseleri

TABLO-3   : Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri

TABLO-4   : Çok Programlı Anadolu Liseleri

TABLO-5   : Anadolu İmam Hatip Liseleri

TABLO-6   : YEP sonucuna göre öğrenci alan özel okullar.

Yayınlanacak tablolardaki okullar illere göre sıralı olacak ve okulların 2014-2015 yılında yerleşen en son öğrencinin yüzdelik dilimini ve puanını da gösterecek. 30 Haziran 2016 ile 14 Temmuz 2016 tarihleri arasında özel okulların kayıt işlemleri tamamlanacak.  Burada dikkat edilmesi gereken öze okula kaydı yapılanlar için devlet okullarına tercih hakkı verilmeyecek. Devlet okullarını düşünen veli ve öğrencilerin bu ayrıntıya dikkat etmeleri gerekiyor.

15-25 Temmuz 2016 tarihlerinde tercih başvuru ekranları açılacak. Öğrenciler 25 tercihe kadar listelerinde okul tercih edebilecekler. Başvurular ortaokul veya imam hatip ortaokullarından yapılacak ve başvurular bu okulların müdürlüklerince mutlaka onaylanılacak.

8 Ağustos 2016 günü birinci yerleştirme sonuçları ilan edilecek.  9/15 Ağustos 2016 tarihlerinde 1.  nakil  başvuru işlemleri gerçekleştirilecek. Bu dönemde en fazla 3 okul tercihinde bulunulabilecek. 19 Ağustos 2016 günü 1. nakil yerleştirme sonucu ilan edilecek.

19/23 Ağustos 2016 tarihinde 2. nakil işlemleri başvuruları alınacak yine 3 tercih hakkı sunulacak. 26 Ağustosta 2. nakil yerleştirme sonuçları ilan edilecek.

26/31 Ağustos 2016  tarihlerinde yine 3. nakil başvuru işlemleri gerçekleştirilecek ve başvuruları 5 Eylül 2016 günü ilan edilecek. 5/8 Eylül 2016 tarihinde il/ ilçe öğrenci yerleştirme komisyonları başvuruları alacak ve incelemeler sonucunda yerleşemeyen veya talep eden öğrencileri boş kontenjanlara yerleştirme işlemleri  9 Eylül 2016 tarihinde ilan edilecek.

15-25 Temmuz 2016 tarihleri arasında öğrenim gördüğünüz okula giderek tercih başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Tercih başvurunuzun geçerli sayılabilmesi için mutlaka okul müdürlüğü tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. 2016 TEOG Yerleştirme işlemleri puan üstünlüğü esasına göre yapılmaktadır.   Yerleştirme sonuçları 08 Ağustos’ ta açıklanacaktır. Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra üç defa nakil tercih başvuru dönemi işlemi yapılacaktır. Nakil tercih başvurularında öğrenciler her defasında üç okul seçerek okulları aracılığı ile başvuruda bulunabileceklerdir. Başvuru yapmadığınız dönemde yerleştirme yapılmaz.

ÖZEL OKUL TERCİHİ YAPACAK ADAYLAR İÇİN RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ  3 GÜN, ÖZEL OKUL TERCİHİ İSTEMEYEN ADAYA İSE 9 GÜN

ÖZEL OKUL TERCİHİ YAPACAK ADAYLAR DİKKAT ! 2015-2016 Yılı Ortaöğretim kurumları tercih ve yerleştirme kılavuzunda yayınlanan takvime göre özel okulların kayıt işlemleri 30 Haziran – 14 Temmuz tarihleri arasında yapılacak Ramazan Bayramı tatili ise 1 Temmuz Cuma akşamı başlayıp 10 Temmuz Pazar akşamı bitecek. (04 Temmuz Pazartesi ve 08 Temmuz Cuma günleri resmi tatil ilan edildiğinden Ramazan Bayramı 9 güne çıktı.) Ancak ortaöğretim kurumlarına geçiş uygulaması tercih ve yerleştirme kılavuzunda; Merkezi sistem ortak sınavlarının tamamını veya bir kısmını kullanan özel okulların kayıt işlemlerinin 30 Haziran – 14 Temmuz tarihleri arasında yapılacağı açıklanmıştır. 05-06-07 Temmuz tarihleri resmi tatil olarak görülüyor. Buradan da anlaşılacağı gibi çocuklarını özel okullara yerleştirmek isteyen veliler sadece üç gün tatil yapabilecek. Yerleştirmeye Esas Puanlar  (YEP) 29 Haziran tarihinde ilan edileceğinden ve bazı özel okullar YEP’le öğrenci alacaklarını ilan ettiklerinden Özel okul kayıt takviminin daha erkene çekilmesi mümkün görülmüyor. Özel okula kayıt yaptıran öğrenciler merkezi ve yerleştirme işlemleri tercih başvurusunda bulunamayacaklarından kayıt takvimini 14 Temmuzdan daha ileriye kaydırmak da mümkün değil.

Bu Yazıyı Paylaşın

Bu Yazıyı Arkadaşlarınızla Paylaşın!