Ana sayfa Üniversite 2016 Üniversite Tercih Kılavuzundaki Yenilikler

2016 Üniversite Tercih Kılavuzundaki Yenilikler

2016 Üniversite Tercih Kılavuzundaki Yenilikler

2016 Üniversite Tercih Kılavuzundaki yeniliklerin başında üniversite kontenjanlarının geçen yıla oranla yüzde 5 lik bir artışla 867 bin 191 olduğudur.Açıköğretim programlarında kontenjanların azaltıldığı görüyoruz, ayrıca tercih kılavuzundaki üniversite sayısının da 30’dan 24’e çekildi.

 

 

Devlet üniversitelerinin ön lisans ve lisans toplam kontenjanının 679 bin 176, vakıf üniversitelerinin toplam kontenjanının 167 bin 859, KKTC üniversitelerinin toplam kontenjanının 18 bin 266, diğer ülkelerdeki üniversiteler için ise bin 890 olarak belirlendi.2015 yılında açıköğretim fakültesi programlarının toplam 206 bin 53 iken bu yıl 169 bin 615’e düşürüldü.

Daha önce sadece tıp ve hukuk fakültelerine uygulanan başarı puan sınırlamasına bu sene mimarlık ve mühendislik programları da eklendi.Başarı puan sıralaması tıp programları için ilgili puan türünde ilk 40 bin, hukuk programları için 150 bin, mimarlık programları için 200 bin ve orman, ziraat, su ürünleri fakülteleri hariç mühendislik programlarında ise 240 bin olarak belirlendi.

Meslek yüksekokulu ön lisans programları, AÖF, Özel yetenek gerektiren lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili YGS puanı 140’tan 150 puana çıkarıldı.

Bu sene ilk kez tercih yapacak olan meslek lisesi mezunu adaylar kendi alanlarıyla ilgili programları tercih ettiklerinde ek puan alamayacak. Ancak mezun olan meslek lisesi mezunları adaylar bu haktan yaranabilecek.

ÖSYM üniversitelerin tanınabiliriliğini artırmak için akreditasyon bilgilerini, okul mezunlarının en son girdikleri tıp, diş hekimliği uzmanlığı sınavı, Adalet Bakanlığı adli yargı sınavı ve KPSS puan ortalamaları ekledi. 2016 ÖSYS tercihler kılavuzunda üniversitelerin baştan Türkiye olmak üzere ABD ve Almanya’daki 15 farklı akreditasyon kurumundan alınan akreditasyon bilgileri yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.