Açık Öğretim Lisesinden Örgün Eğitim Veren Liselere Nasıl Geçiş Yapılır?,Açık Öğretim Lisesinden Mesleki Açık Öğretim Lisesine Nasıl Geçiş Yapılır? ,Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine Nasıl Geçiş Yapılır?

 

 

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri isterlerse MAÖL – Mesleki Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilirler. Açık Öğretim Lisesinden MAÖL – Meslekî Açık Öğretim Lisesine geçmek isteyen kayıtlı öğrenciler her öğretim yılının başında yüz yüze eğitim veren Meslek Lisesi okul müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak geçiş yapabilirler. Öğrencinin Açık Öğretim Lisesinde kazandıkları dönemler ve krediler aynen korunur.

Geçiş işlemi yaparken aşağıdaki hususları lütfen dikkate alınız;

 1. AÖL –  Açık Öğretim Lisesinden MAÖL – Meslekî Açık Öğretim Lisesine geçiş işleminde başardığınız derslerden elde ettiğiniz kredi ve dönemler aynen korunur. Özetle dönem ve kredi miktarında bir değişiklik olmaz.
 2. MAÖL – Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçişler sadece Yeni Kayıt döneminde yapılmaktadır.
 3. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin dilekçelerine velileri imza atmalıdır.
 4. Dilekçe örneği için buraya buraya tıklayınız

Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine Nasıl Geçiş Yapılır?

Meslekî Açık Öğretim Lisesi öğrencileri isterlerse Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilirler. Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçmek isteyen öğrenciler, geçiş isteğine dair dilekçe (dilekçe kanuna göre) ile, bulundukları yerdeki Açık Öğretim Lisesi İrtibat Büroları olan Halk Eğitim Merkezilerine yada Mesleki Eğitim Merkezlerine başvurabilirler.

Geçiş işlemi yaparken aşağıdaki hususları lütfen dikkate alınız;

 1. MAÖL – Meslekî Açık Öğretim Lisesinden AÖL – Açık Öğretim Lisesine geçiş işleminde başardığınız derslerden elde ettiğiniz kredi miktarında meslek dersleri gözardı edildiğinden düşme olabilir, ancak dönem değerinde bir değişiklik olmaz.
  2. MAÖL – Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçişler Yeni Kayıt ve Kayıt yenileme dönemlerinde yapılmaktadır.
  3. MAÖL – Mesleki Açık Öğretim Lisesine 2011 ve daha sonra kayıt olan öğrencilerin dosyaları kayıt olduğu okulda, daha önce kayıt olan öğrencilerin dosyaları ise Mesleki Açık Öğretim Lisesi arşivinde (Ankara) saklanmaktadır. Bu durumda, geçiş işlemini yapan okul, öğrenci 2011 ve sonrasında kayıt olmuş ise (öğrenci dosyası ilk kayıt olduğu okulda ise) öğrencinin dosyasını ilk kayıt olduğu okuldan istemesi gerekmektedir. Ancak öğrenci 2011 yılından önce kayıt olduysa (öğrenci dosyası Mesleki Açık Öğretim Lisesi arşivinde ise) geçiş işlemini yapan okul dosya istemeyecektir.
  4. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin dilekçelerine velileri imza atmalıdır.
  5. Dilekçe örneği için buraya buraya tıklayınız.

Not: Mesleki Açık Öğretim Lisesinden tasdikname almış veya halen kayıtlı olan öğrencilerden, Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmak isteyenler ilk olarak il ve ilçelerde bulunan Mesleki Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten meslek liselerine müracaat edeceklerdir. Bu öğrencilerin işlemleri müracaat edilen meslek liseleri tarafından sistem üzerinden öğrencilik durumu “Aktif” yapıldıktan sonra (Tasdiknameli Form C işlemi tamamlandıktan sonra) Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten Halk Eğitimi Merkezi ile Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek geçiş dilekçelerini vereceklerdir.

Açık Öğretim Lisesinden Örgün Eğitim Veren Liselere Nasıl Geçiş Yapılır?

Bilindiği üzere Açık Öğretim Lisesinde kredili sistem uygulanmaktadır. Örgün eğitim(1) veren okullar ise sınıf geçme sistemini uygulamaktadırlar. Bu sebeple Açık Öğretim Lisesinde okuyan bir öğrenci,  örgün eğitim veren bir okula nakil yaptırmak istediklerinde, öncelikli olarak almış olduğu kredi miktarına göre sınıf seviyesinin belirlenmesi gerekmektedir. Örgün eğitim veren okullar, Açık Öğretim Lisesinden tasdikname ile gelen öğrencinin sınıf seviyesini, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 28.09.2011 tarih ve 200 sayılı kararına göre belirlerler.

Açık liseden düz (genel) liseye geçiş, yapabilmenin belirli şartları vardır. Şayet;
1- Örgün eğitimde okuma hakkını yitirmiş ise,
– Örgün eğitimde lise okurken iki defa sınıf tekrarına kalan öğrenci örgün eğitimin dışına çıkar.
– Örgün eğitimde lise okurken tasdikname ile okuldan uzaklaştırılan öğrenci örgün eğitimin dışına çıkar.
2- Örgün eğitimde öğrenim görmesini engelleyecek bir özrü var ise,
3- Öğrenci 19 yaş ve üstünde ise, örgün eğitime geçiş ya da nakil yapamaz.

Açık Öğretim Lisesinden örgün genel liselere gerekli şartları taşıyıp nakil yaptırmak isteyenlerden;

48-95 kredisi bulunanların 10. sınıfa,

96-143 kredisi bulunanların 11. sınıfa,

144 ve üstü kredisi bulunanların 12. sınıfa kayıtlarının yapılması, okumadıkları ortak ve okudukları halde haftalık ders saati sayısı farkı (1) den fazla olan ortak derslerden sorumlu tutulmaları gerektiği değerlendirilmektedir.”  denilmektedir.

Geçiş işlemi yaparken aşağıdaki hususlara lütfen dikkat ediniz;
1. Yukarıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz.
2. Durumunuz örgün eğitime geçmeye uygun ise Açık Öğretim Lisesine tasdikname almak için dilekçe veriniz.
3. Tasdikname belgenizle birlikte, nakil için örgün eğitim veren kuruma kayıt takvimlerini de dikkate alarak başvurunuz.  Okullarda kaydınızı alacak olan bazı idareciler, yukarıda bahsi geçen  “Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 28.09.2011 tarih ve 200 sayılı kararınından” haberdar olmayabilir.  Bu nedenle ilgili kararın bir örneğini yanınızda bulundurmanız yararınıza olacaktır.

(1) Örgün eğitim, düzenli bir biçimde yapılan, öğrencilerin belirlenen zaman ve mekanlarda derslere katılmasının gerektiği eğitim türüdür. Örgün öğretim açık öğretimden, derslerin verilmesi ve katılma zorunluluğu ile ayrılır. Örgün eğitimin yapıldığı yerler okul nitelikleri taşır.

9 YORUMLAR

 1. Ben anadoluyu 11.sinifin baslarinda biraktim.suan acik lisedeyim 150 kredim var ve örgün egitime gecmek istiyorum 18 yasima giricem tekrar orgun egitime gecis yapabilirmiyim

  • ben 17 yasindayim 2 sene önce 10 sinifta okulu biraktim aol okumaya basladim ama herhangi bir okula başvurmadan simdi okula geri dönmeyi düşünüyorum kredim 10 sinif icin yeterli ve lisseye girmemem icin herhangi bir sebeb yok ama ilce milli eğitime giddigimde yetkili hor kisi 10 sinifi okursun 11 okuyamassin dedi yastan dolayi doğrumu

 2. 10 sınıfta orgun eğitimde meslek lisesinde okuyordum ailem örgün eğitim dışina çıkardı ve tekrardan orgun eğitimde okumak istiyorum bunun için ne yapmalıyım açık lisede bir kaydım da yok

 3. 3 yıldır okula gitmiyorum. Devam etseydim, Lise 1’e gidecektim. Ortaokulu açıktan bitirsem, Liseyi örgün eğitim olarak devam etme şansım var mı? 16’ya girdim bu arada.

 4. merhaba ben ailevi sorunlar yüzünden 10, sınıfın ilk döneminde açık öğretime geçtim şimdi daha 1-2 ay oldu geçeli ve örgün eğitime geçmek yani okuluma dönmek istiyorum kredim hakkında hiç bir bilgim yok daha hiç sınava girmedim okuluma dönmek için napmam lazım

 5. Hocam merhaba kolay gelsin. Ben AÖL de okuyorum, seneye Allah’ın izniyle örgüne geçmeyi istiyorum, sorum şu: şartları okuduğumda 12.sınıfa geçmek için haliyle 11.sınıfın dersleri isteniyor, benim kredim önümüzde ki gireceğim 2. ve 3.dönemle 12.sınıfa geçmeye yetiyor ancak istenilen zorunlu derslerden ayrı seçmeli derslerden 28 krediden 17 kredi kalıyor bu durumda 12.sınıftan başlayabilir miyim? hani belki belli bir süre verilipte eksikleri kapatma gibi bir durum olabilir mi? şimdiden teşekkür ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.