Ana sayfa Psikoloji Çocuğunuzla Daha Olumlu İlişkiler Kurabilmenin Dört Yolu

Çocuğunuzla Daha Olumlu İlişkiler Kurabilmenin Dört Yolu

Çocuğunuzla Daha Olumlu İlişkiler Kurabilmenin Dört Yolu

1-KARŞILIKLI SAYGI

Hangi yaşta olursa olsun insanlar arasındaki problemlerin çoğu karşılıklı saygı eksikliğinden kaynaklanmaktadır. İnsanlar bu saygının başkalarına saygı göstererek kazanılacağından habersiz görünüyor. Azarlamak, bağırmak, vurmak, susturmak, tutarsız davranmak, hep saygı eksikliğinin belirtileridir. Bunun en basit örneği; çocuğunuz odanıza girerken kapıyı vurmasını istersiniz. Peki siz onun odasına nasıl girersiniz?

Karşılıklı saygı istiyorsanız önce çocuklarınıza saygı göstermeyi kabullenmelisiniz. Olumsuz konuşmalarınızı mümkün olduğu kadar azaltmalısınız, bir dostluk havası içinde yaklaşmalısınız.

2- EĞLENCEYE ZAMAN AYIRMAK

Bu, çağdaş yaşamın hareketli ortamında, olumlu aile ilişkileri kurmada etkili bir yoldur. Birlikte geçirilecek zaman nicelik olarak değil nitelik olarak önemlidir. Bir saatlik olumlu ilişki, bir kaç saatlik itişmeden daha değerlidir.Günün belli saatlerini birlikte yapılacak faaliyetlere ayırmalıyız. Eğer taraflardan biri sevmediği bir şeyi yap maya zorlanıyorsa, buna eğlence denilemez.

Genellikle anne-babalar çocuklarıyla geçirecekleri zamanları bölerler. Bir gün biriyle, diğer gün ötekiyle ilgilenirler. Önemli olan siz ve çocuklarınızın zamanı nasıl geçireceğinizi birlikte planlamanızdır. Kardeşler arasında çatışmaya neden olmaması için, her çocuğun kendisi için ayrılan zamanı bilmesi yerinde olur. Bu özel zamanların dışında aile, haftada en az bir gün mutlaka birlikte olmalı.

3- CESARETLENDİRME

Eğer çocuğunuzun kendine güvenmesini istiyorsanız önce siz ona güvenin. Kendinden emin olan çocuğun cesaretlendirilmeye daha az gereksinimi vardır. Ortak ilişkilerde önemli olan, çocukların kendileri ve sizler hakkındaki düşünceleridir.Yüreklendirmenin başlıca yolu çocukların kusurlarını önemsememeye gayret edip güçlü ve yararlı davranışlarını fark etmek, desteklemektir.

4- ANLATMAK

Sözleriniz ya da davranışlarınızla çocuklarınıza olan sevdiğinizi ne kadar sık belli edersiniz?

Bir çocuğun kendini güvenli hissedebilmesi, en azından onun için anlamı olan birini sevmesi ve onun tarafından sevilmesini gerektirir. Çocuğun beklemediği sırada onu ne kadar sevdiğinizi söylemeniz ya da daha önemlisi okşayarak, öperek, saçlarına dokunarak bunu belli etmeniz çok önemlidir. Çocuklarınızla geneldeki ilişkileriniz, tutumunuz sevginin göstergesidir.

HATIRLANMASI GEREKEN NOKTALAR

Her davranışın toplumsal bir amacı vardır. Davranış bozukluğunun dört amacı şunlardır dikkat, güç, intikam ya da yetersizliğin sergilenmesi.Çocuğun davranış bozukluğuna gösterdiğiniz tepki ve duygularınız o davranışın amacını gösterir.Kendi davranışınızı değiştirerek çocuğun davranışları üzerinde daha etkili olabilirsiniz. Sorumlu çocuklar sorumlu anne-baba tarafından etkilenmişlerdir.Eğer çocuk davranış bozukluğu gösteriyorsa, onun ummadığı bir şey yapın.

Örneğin, tipik olarak ne yapıyorsanız tam onun aksini yapmayı deneyin.Sadece dikkat çekme amacıyla yapılmamışsa çocuğun olumlu davranışlarını takdir ettiğinizi gösterin.Güç rekabetine girmekten kaçının.Misilleme, intikam duygusunu artıracağı için intikamcı çocuğa misilleme yapmaktan kaçının. İlişkinizin gelişmesinde iyi niyetinizi gösterin.Çocuğun hatalarını bulmaktansa onun değerleri ve güçleri üzerine dikkatinizi verin.Çocuğa göstereceğiniz güven onun kendine güvenini artıracaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.