Ana sayfa Askeri Liseler Deniz Kuvvetleri Uzman Erbaş Başvuruları ve Şartları

Deniz Kuvvetleri Uzman Erbaş Başvuruları ve Şartları

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş Alımları,Deniz Kuvvetleri Uzman Erbaş Alımları,Deniz Kuvvetleri Uzman Erbaş Başvuruları,Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaşlık Başvuru Şartları

UZMAN ERBAŞ ALIMI BİLGİLENDİRME KILAVUZU ALIM YAPILACAK SINIF/BRANŞ/İHTİSASLARI VE BAŞVURU ŞARTLARI

TOPÇU:

Görevi; Gemilerde ve kara birliklerinde bulunan topların bakımı ve çalıştırılması ile ilgili görevleri yaparlar. Yüzer birliklerin silah bölümünde, kara birliklerinde ise Hava Savunma Tabur K.lıklarında görev yaparlar.

Aranılan Özellikler;

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın Topçu, Nişancı, Havancı, Tankçı, Roketatar Nişancısı, Tow Nişancısı, Mk.Tüfek Nişancısı, Torpidocu, Cephaneci, RPG-7 Roket Atar Nişancısı sınıf/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak.

SERDÜMEN:

Görevi; Yüzer birliklerin güverte bölümünde gemi seyrini sağlamak üzere köprü üstünde görev alırlar.

Aranılan Özellikler;

Serdümen sınıfına başvuracak adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

Askerlik hizmetini Deniz Kuvvetleri Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığının “Serdümen” veya “Vardabandra” veya “Radar” sınıfında yapmış/yapıyor olmak.

Meslek Liselerinin; Gemi Yönetimi ve Güverte, Denizcilik (Gemi Yönetimi), Denizcilik (Yat Kaptanlığı), Denizcilik (Balıkçı Gemisi Kaptanlığı), Yat Kaptanlığı veya Meslek Yüksek Okullarının; Deniz Ulaştırma ve İşletme veya Fakültelerin Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği bölümü mezunu olmak.

Balıkçı gemileri/yat kullanmış olmak ve bunu belgelemek. ç. En az gemici ehliyetine sahip olmak.

PORSUN:

Görevi; Gemilerdeki her türlü gemicilik donamının bakım ve çalıştırılması ile icra edilecek eğitimlerde görev alırlar.

Aranılan Özellikler;

Porsun sınıfına başvuracak adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

Askerlik hizmetini Deniz Kuvvetleri Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığının “Porsun” sınıfında yapmış/yapıyor olmak

En az gemici ehliyetine sahip olmak

Balıkçı gemisi güverte tayfası ehliyetine sahip olmak,

ç. Balık ağı ve ağ imalatçılığı, halat urgan imalatçılığı, paspas imalatçılığı kalfalık veya ustalık belgesine sahip olmak.

Balıkçı gemilerinde güverte tayfası olarak çalışmış olmak ve bunu belgelemek.

DENİZ PİYADESİ (YÜKSEK HAZIRLIK SEVİYELİ KOMANDO):

Aranılan Özellikler;

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığı ve sınıfına bakılmaksızın yapmış/yapıyor olmak ve iyi derecede yüzme biliyor olmak.

DENİZ PİYADESİ (GÜVENLİK):

Aranılan Özellikler;

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığı ve sınıfına bakılmaksızın yapmış/yapıyor olmak.

MOTORCU:

Görevi; Gemilerde ve kara birliklerinde bulunan dizel makinelerin ve gaz türbinlerinin bakım/tutumu ve onarımı ile gemide icra edilen eğitimlerde görev alırlar.

Aranılan Özellikler;

Adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın “Motorcu, Bakımcı (Motor), Motorbot İşletmeni, Ulaştırma Makinist, Kademeci” sınıf/branş/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak.

Meslek Liselerinin; Endüstriyel Kalıp, Endüstriyel Otomasyon, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi(Mekanik/Makine), Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, İş Makineleri Bakım ve Onarımı, Makine, Makine Bakım Onarımcılığı, Motor, Motor(Benzinli), Motor(Dizel), Mekanikçi, Tarım Makineleri Bakım ve Onarımcılığı, Otomotiv, Otomotiv Elektromekanik, İş Makinesi Operatörlüğü, Makine Teknolojisi, Mekatronik veya Motorlu Araçlar Teknolojisi bölümü mezunu olmak.

Meslek Yüksek Okullarının; Gemi Makineleri, Otobüs Tamir ve Bakım, Otomotiv Endüstrisi, Otomotiv, Motor, Gemi Makineleri İşletme Bölümü, Makine, Makine-Resim- Konstrüksiyon, Otomotiv Teknolojisi veya Endüstriyel Kalıpçılık bölümü mezunu olmak.

Fakültelerin; Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği veya Otomotiv Mühendisliği bölümü mezunu olmak.

İş Makinaları Tamirciliği, Deniz Motorları İmalatçılığı, Oto Motor Tamirciliği, Dizel Motor Yakıt Pompa Ayar ve Motor Yenileştirme kalfalık veya ustalık belgesine sahip olmak

Minimum Yağcı belgesine sahip olmak.

Oto Tamircisi (Mekanik) olarak en az 1 yıl çalışmış olmak ve bunu belgelemek.

ELEKTRİKÇİ:

Aranılan Özellikler;

Adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın “Elektrikçi, Jeneratör Operatörü, Sahra Kablocusu, Bakım (Elektrik)” sınıf/branş/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak.

Meslek Liselerinin; Elektrik, Elektrik-Elektronik, Elektromekanik Taşıyıcılar, Elektronik, Endüstriyel Elektronik, Gemi Elektroniği ve Haberleşme, Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi, Mekatronik, Otomasyon, Otomatik Kumanda, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme bölümü mezunu olmak.

Meslek Yüksek Okullarının; Elektrik, Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı, Elektrikli Cihaz Teknolojisi, Elektronik Haberleşme Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi bölümü mezunu olmak.

Fakültelerin; Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği veya Uçak Elektrik-Elektronik bölümü mezunu olmak.

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) tarafından verilen yüksek gerilim elektrik devrelerinde çalışabilirlik belgesine sahip olmak.

Elektrik Tesisatçılığı, Bobinajcılık, Bakım ve Onarım Elektrik, Oto Elektrikçiliği, Soğutma ve Havalandırma ve yüksek gerilim elektrik devreleri kalfalık veya ustalık belgesine sahip olmak.

Oto tamircisi (Elektrik) veya Özel Sektörde elektrikçi olarak en az 1 yıl çalışmış olmak ve bunu belgelemek.

YARASAVUNMA:

Aranılan Özellikler;

Adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın “Yarasavunma” sınıf/branş/ihtisasta veya Komutanlıkların Yangın Merkezlerinde (Terhis/Nitelik Belgesi veya Görev Belgesinde yazılı olmayanlar kabul edilmeyecektir) yapmış veya yapıyor olmak veya,

Meslek Liselerinin; İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği bölümü mezunu olmak veya,

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı yangın eğitimi sertifikasına sahip olmak.

ŞOFÖR:

Aranılan Özellikler;

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlıklarında sınıf/branş/ihtisaslarına bakılmaksızın yapmış veya yapıyor olmak ve “B veya C veya D veya E” sınıfı ehliyeti bulunmak.

KURBAĞA ADAM (KURTARMA YÜZÜCÜSÜ):

Aranılan Özellikler;

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığı ve sınıfına bakılmaksızın yapmış/yapıyor olmak ve iyi derecede yüzme bilmek.

KURBAĞA ADAM (MAYIN HARBİ DALGICI):

Görevi; Kurbağa adam sınıfı Kurbağa adam, Mayın Harbi Dalgıcı ve Kurtarma Yüzücüsü olarak üç branşa ayrılır. Yüzer birliklerde can kurtarma ve ilk yardım faaliyetleri, kurtarma gemilerinde dalgıç faaliyetlerinde, kıyı birliklerinde ise özel dalış birimlerinde görev alırlar.

Aranılan Özellikler;

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığı ve sınıfına bakılmaksızın yapmış/yapıyor olmak ve iyi derecede yüzme bilmek.

AŞÇI:

Aranılan Özellikler;

Adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın Aşçı, Aşçıbaşı, Aşçı Yardımcısı, Soğuk Mezeci, Izgaracı, Dönerci, Pideci sınıf/branş/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak.

Aşçılık Meslek Lisesi veya Aşçılık Meslek Yüksek Okulu mezunu olmak.

Aşçılık ile ilgili kurs/sertifika/bonservis/ustalık/kalfalık belgelerinden en az birine sahip olmak.

Otel, şirket, tatil köyü vb. yerlerde en az 1 yıl aşçı olarak çalışmış olmak ve bunu belgelemek.

SIHHİYE:

Aranılan Özellikler;

Adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın “Sıhhiye” sınıf/branş/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak.

Sağlık Meslek Lisesi, 2 yıllık Sağlık Meslek Yüksek Okullarının sağlık ile ilgili alan/bölümleri veya 4 yıllık Sağlık Yüksek Okulu mezunu olmak.

Eczacı kalfası/çırağı olarak en az 1 yıl çalışmış olmak ve bunu belgelemek.

MEKANİKÇİ:

Aranılan Özellikler;

Adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın ” Mekanikçi, Torna/Tesviyeci, Kaynakçı (Elektrik-Ark), Kaynakçı (Oksi-Gaz), Kaynakçı (Gaz Altı), Bakımcı (Motor), Metal İşleri, Sıhhi Tesisatçı” sınıf/ihtisasında yapmış veya yapıyor olmak.

Meslek Liselerinin; Mekanikçi, Metal İşleri, Endüstriyel Mekanik, Endüstriyel Kalıpçılık, Endüstriyel Kalıp, Torna/Tesviye, Tornacılık, Frezecilik, CNC Torna Tezgahları, Freze Tezgahları, CNC Programlama, Taşlama ve Alet Bileme Tezgahları, Makine, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Mekanik/Makine), Kaynakçı (Elektrik-Ark), Kaynakçı (Oksi-Gaz), Kaynakçı (Gaz Altı), Mekatronik, Döküm, Döküm Teknolojisi, Dökümcülük, Metal Teknolojisi, Endüstriyel Döküm bölümü mezunu olmak.

Meslek Yüksek Okullarının; Gemi Makineleri, Otobüs Tamir ve Bakım, Otomotiv Endüstrisi, Otomotiv, Motor, Gemi Makineleri İşletme Bölümü, Makine, Makine-Resim- Konstrüksiyon, CNC Torna Tezgahları, Konveksiyonel Torna Tezgahları, Konveksiyonel Freze Tezgahları, Kaynak (Elektrik-Ark, Oksi-Gaz ve Gaz Altı), Otomotiv Teknolojisi veya Endüstriyel Kalıpçılık bölümü mezunu olmak.

Fakültelerin; Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Metal Öğretmenliği, Makine Resmi ve Konstrüksiyonu, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği veya Otomotiv Mühendisliği bölümü mezunu olmak.

DENİZ İSTİHKÂMCI:

Aranılan Özellikler;

Adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksınız Deniz İstihkam, İstihkamcı, İnşaat Beton veya İnşaat Demir veya Teknisyen ile Jandarma Genel K.lığının Jand. Teknisyen

sınıf/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak

Meslek Liselerinin; Alt Yapı, Alt Yapı (İnşaat), İnşaat, Üst Yapı, Üst Yapı (İnşaat), Yapı, Kalıp, Kalıpçılık bölümü veya Meslek Yüksek Okullarının; İnşaat Teknolojisi, Beton Teknolojisi, Yapı Denetimi veya Yapı Ressamlığı bölümü mezunu olmak,

Üniversitelerin İnşaat Mühendisliği bölümü mezunu olmak.

DENİZ İSTİHKÂM (İŞ MAKİNESİ OPERATÖRÜ):

Aranılan Özellikleri;

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın yapmış/yapıyor olmak ve “G” sınıfı ehliyeti olmak.

KADEMECİ (OTO ELEKTRİKÇİ):

Aranılan Özellikler;

Adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın “Motorcu, Bakımcı (Motor), Motorbot İşletmeni, Ulaştırma Makinist, Kademeci” sınıf/branş/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak.

Meslek Liselerinin; Endüstriyel Kalıp, Endüstriyel Otomasyon, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Mekanik/Makine), Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, İş Makineleri Bakım ve Onarımı, Makine, Makine Bakım Onarımcılığı, Motor, Motor (Benzinli), Motor (Dizel), Mekanikçi, Tarım Makineleri Bakım ve Onarımcılığı, Otomotiv Elektromekanik, Otomotiv Teknolojisi, İş Makinesi Operatörlüğü, Makine Teknolojisi, Mekatronik veya Motorlu Araçlar Teknolojisi bölümü mezunu olmak.

Meslek Yüksek Okullarının; Gemi Makineleri, Otobüs Tamir ve Bakım, Otomotiv Endüstrisi, Otomotiv, Otomotiv Elektrik ve Elektroniği, Motor, Gemi Makineleri İşletme Bölümü, Makine, Makine-Resim-Konstrüksiyon, Otomotiv Teknolojisi veya Endüstriyel Kalıpçılık bölümü mezunu olmak.

Fakültelerin; Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği veya Otomotiv Mühendisliği bölümü mezunu olmak.

İş Makinaları Tamirciliği, Deniz Motorları İmalatçılığı, Oto Motor Tamirciliği, Dizel Motor Yakıt Pompa Ayar ve Motor Yenileştirme kalfalık veya ustalık belgesine sahip olmak

Elektrik Tesisatçılığı, Bobinajcılık, Bakım ve Onarım Elektrik, Oto Elektrikçiliği, Soğutma ve Havalandırma ve yüksek gerilim elektrik devreleri kalfalık veya ustalık belgesine sahip olmak.

Oto tamircisi (Elektrik) olarak en az 1 yıl çalışmış olmak ve bunu belgelemek.

KADEMECİ (DİZEL MOTOR TAMİRCİSİ):

Görevi; Kara birliklerinde bulunan dizel makinelerin ve gaz türbinlerinin bakım/tutumu ve onarımında görev alırlar.

Aranılan Özellikler;

Adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın “Motorcu, Bakımcı (Motor), Motorbot İşletmeni, Ulaştırma Makinist, Kademeci” sınıf/branş/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak.

Meslek Liselerinin; Endüstriyel Kalıp, Endüstriyel Otomasyon, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Mekanik/Makine), Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, İş Makineleri Bakım ve Onarımı, Makine, Makine Bakım Onarımcılığı, Motor, Motor (Benzinli), Motor (Dizel), Mekanikçi, Tarım Makineleri Bakım ve Onarımcılığı, Otomotiv Elektromekanik, İş Makinesi Operatörlüğü, Makine Teknolojisi, Mekatronik veya Motorlu Araçlar Teknolojisi bölümü mezunu olmak.

Meslek Yüksek Okullarının; Gemi Makineleri, Otobüs Tamir ve Bakım, Otomotiv Endüstrisi, Otomotiv, Motor, Gemi Makineleri İşletme Bölümü, Makine, Makine-Resim- Konstrüksiyon, Otomotiv Teknolojisi veya Endüstriyel Kalıpçılık bölümü mezunu olmak.

Fakültelerin; Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği veya Otomotiv Mühendisliği bölümü mezunu olmak.

İş Makinaları Tamirciliği, Deniz Motorları İmalatçılığı, Oto Motor Tamirciliği, Dizel Motor Yakıt Pompa Ayar ve Motor Yenileştirme kalfalık veya ustalık belgesine sahip olmak

Minimum Yağcı belgesine sahip olmak

Oto tamircisi (Mekanik) olarak en az 1 yıl çalışmış olmak ve bunu belgelemek.

FOTOĞRAFÇI:

Adayların aşağıda yer alan şartlardan en az birini sağlamaları gerekmektedir.

Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın “Fotoğrafçı/Fotoğrafçı Yardımcısı” sınıf/branş/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak (Terhis/Nitelik Belgesi veya Görev Belgesinde yazılı olmayanlar kabul edilmeyecektir)

Meslek Liselerinin; Grafik, Grafik Tasarım, Fotoğrafçılık veya Grafik ve Fotoğrafçılık bölümü mezunu olmak,

Meslek Yüksek Okullarının; Fotoğrafçılık, Kameramanlık, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Tasarım ve Basım-Yayımcılık, Fotoğrafçılık ve Klişe, Grafik, Grafik ve Tasarım veya Grafik ve Fotoğraf bölümü mezunu olmak,

Fakültelerin; Basın ve Yayın, Fotoğraf, Fotoğraf ve Video, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, Grafik, Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım veya Grafik Tasarımı bölümü mezunu olmak,

İhtisas/Sınıf/Branş ve Okul Bölümü Şartını sağlamayanlar için, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı en az 72 saatlik fotoğrafçılık, dijital fotoğrafçılık ve kameramanlık kurs sertifikası sahibi olmak ve ileri derece de photoshop bilmek.

GİRİŞ KOŞULLARI

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,

En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

26 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1991 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir),

Halen Askerlik görevini yapmakta iken başvuran adaylar için, 20 Mart 2016 tarihi itibari ile terhislerine 6 (altı) ay ve daha az süre kalmak. (Askerlik hizmetini uzun dönem yapmakta olan erlerden 20 Eylül 2015 tarihinden sonra askerlik hizmetine başlayan adaylar başvuramaz, askerlik hizmetini kısa dönem yapmakta olan erbaş/erler için bu şart aranmaz.)

Askerlik hizmetini tamamlamış adaylar için müracaat tarihinin ilk günü itibariyle terhisi üzerinden 3 (üç) yıldan fazla süre geçmemiş olmak (22 Şubat 2013 tarihinden itibaren terhis olanlar),

Askerlik hizmetini yapmakta iken başvuranlar için, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 19 uncu maddesi hükümlerine dayanılarak hazırlanan Uzman Erbaş Yönetmeliğinde örneği bulunan “UZMAN ERBAŞ OLACAKLAR İÇİN NİTELİK BELGESİ” doldurulacaktır. Bu belgenin “Uzman Erbaş Olur” kayıtlı olması gereklidir.

Yapılacak genel kültür/sayısal yetenek, uygulamalı meslek bilgisi sınavları, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri ile mülakatlarda başarılı olmak ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca belirtilen kontenjana girmek.

Yaptırılacak güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,

Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak,

Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak,

Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi, bir cürümden hükümlü bulunmamak,

Askerlik hizmeti sırasında üste hakaret, emre itaatsizlikte ısrar, mukavemet, amir veya üste fiilen taarruz, fesat ve isyan suçları ile 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu’nun 148’nci maddesinin birinci fıkrasında yazılı suçlardan hükümlü bulunmamak,

Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş askerliğinin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasa dışı, siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak.

Tam sağlam olmak ve sınavlar sonrasında sevk edilecekleri Askeri Hastanelerden branşına uygun sağlık raporu almak, ayrıca sınıf özelliklerine göre TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen koşulları karşılamak ve Aşçı ve Sıhhiye sınıfı adaylar için denizaltıcılık muayenelerinden olumlu rapor almak.

Kılavuzda belirtilen, alım yapılacak sınıfa uygun branş/ihtisaslarda bulunmak.

Yabancı uyruklu kişilerle evlenenlerden; bu evlilikleri, 12 Mart 1997 gün ve 22931 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte belirtilen esaslar dâhilinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından uygun görülmeyenler ile; başvuru ile atama yapılıncaya kadar geçen süre içerisinde çeşitli nedenlerle Türk vatandaşlığından çıkartılanların başvuruları kabul edilmez/iptal edilir.

BAŞVURU ŞEKLİ

Başvurular; 22 Şubat 2016 Pazartesi günü saat 17:00’da başlayıp, 20 Mart 2016 Pazar günü saat 23:59’da sona erecektir.

Adaylar;

Başvuru kılavuzunun tamamını okuduktan sonra http://personeltemin.dzkk.tsk.tr internet adresindeki “2016 yılı 1. Dönem Uzman Erbaş Alımı’ başlığı altında yer alan İlk Başvuru” kısmından başvuruya başlayacak,

“İlk Başvuru” kısmını başarı ile tamamlayan adaylara sistem tarafından şifre verilecek, adayların şifre alması başvuru ilk adımının başarı ile tamamlandığını göstermektedir. Başvuru neticesinde şifre alamayan adaylar başvurusunu tamamlayamadığından “İlk Başvuru” kısmından tekrar giriş yapması gerekmektedir.

Şifresini başarı ile alan adaylar almış oldukları şifre ile “Aday Girişi” kısmından giriş yaparak, ilgili kısımları (Aile Bilgileri, Eğitim Bilgileri, İş Bilgileri, Sınav Merkezleri Tercihleri ve Atama Bölgeleri) mutlaka doldurmaları gerekmektedir. Sınav merkezleri kontenjanları sınırlı olduğundan sistem adayların tercihleri doğrultusunda sınav yerlerini belirlemektedir. Tercih yapılmaması durumunda otomatik olarak boş sınav merkezlerine yönlendirme olmaktadır. Adayların mağdur olmamaları açısından Sınav Merkezleri Tercihlerini doldurmaları adayların lehine olacaktır.

20 Mart 2016 tarihine kadar “Aday Girişi” kısmından başvuru süresince başvurularını kontrol edip güncelleyebileceklerdir.

Şifrenizi kaybetmeyiniz. İdarece, adayların yazılı, sözlü veya bilgi edinme başvurusu yolu ile yapacakları “Şifre Öğrenme” taleplerine yanıt verilmeyecektir. Adaylar şifrelerini kaybetmeleri durumunda “Aday Girişi” kısmında yer alan “Şifremi Unuttum” linkinden bilgilerini girerek şifrelerini ekranda görüntüleyebileceklerdir. Şifreler adayların mail adreslerine gönderilmeyecektir. Şifrelerin başvuru ekranında görünmemesi durumunda adaylar kullanmış oldukları internet tarayıcılarını güncellemeleri veya farklı tarayıcılardan girmeleri gerekmektedir.

Askerlik hizmetini tamamlamış adaylar Başvuru Sayfasındaki ”Askerlik Hizmetini Tamamlamış Adaylar” başlığına girerek başvuru yapacaklardır.

Halen askerlik görevini yapmakta olan (erbaş/er) adaylar ise Başvuru Sayfasındaki ”Halen Askerlik Görevini Yapmakta Olan Adaylar” başlığına girerek başvuru yapacaklardır.

Halen sözleşmeli er olarak görev yapan ve başvuruda bulunmak isteyen adaylar Sözleşmeli Erbaş ve Er Yönetmeliği MADDE 28-(1) (Değişik:13.11.2014-29174/6 md.) doğrultusunda aşağıda belirtilen kriterleri sağlamaları koşuluyla müracaatta bulanabilirler.

Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen personelden, kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilenler ile kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyenler veya ayrılanlar ilgili mevzuattaki şartları sağlamak şartıyla, uzman erbaşlığa ve astsubaylığa başvurabilirler.

En az üç yıl görev yapmış olanlar, müteakip sözleşme süresi içerisinde başvuru yapabilir.

Bu durumda olanların, başvurularının kabul edilmesi halinde uzman erbaşlığa geçenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Başvuruda bulunan sözleşmeli erbaş ve erlere nitelik belgeleri, görev yerleri, hizmet süresi, eğitim durumu, takdir ve ceza durumları dikkate alınarak öncelik verilir. Sözleşmeli çavuşlar, mezuniyet kriterlerini sağlamak şartıyla uzman erbaşlığa uzman çavuş rütbesiyle başlarlar.

Başvuru Sayfasında doldurulacak bilgilerin doğruluğundan ve sonrasında doğabilecek hukuki sorumluluklardan adaylar sorumludur. Doldurulan bilgilerin, kılavuzda yer alan, başvuru şartlarına uygun olmadığının tespit edilmesi durumunda hangi aşama sürecinde olursa olsun (atanmış olsa bile) aday elenmiş kabul edilecek ve işlemleri iptal edilecektir.

Adaylar yalnızca tek bir branş/sınıfa başvurabilecektir.

İnternet ortamı dışında posta yoluyla veya şahsen yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

Anlaşılmayan konular için Deniz Kuvvetleri K.lığı resmi internet sitesi http://www.dzkk.tsk.tr bilgi edinme bölümü Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.) kısmına veya http://www.tsk.trZ5 insan kaynaklari/dzkk.html adresinden uzman erbaş kısmına bakılacaktır.

Herhangi bir nedenle başvuru yapmaktan vazgeçmeniz durumunda, “Aday Girişi” kısmından şifrenizle giriş yaparak başvuruyu sil kısmından başvurunuzu silebilirsiniz.

Alım süresince her türlü duyuru http://personeltemin.dzkk.tsk.tr internet sayfasından yapılacaktır. Adaylar duyuruları takip etmekle sorumludur.

Başvuru yapan tüm adaylar yazılı sınava çağrılmakta, adayların başvuru şartlarını taşıyıp/taşımadıkları 2’nci Seçim Aşamalarında belge üzerinden kontrol edilmektedir.

Askerlik hizmetini tamamlamış adayların yatma, yeme-içme masrafları kendilerine aittir.

YAZILI SINAVA ÇAĞRILAN ADAYLARIN AÇIKLANMASI

Yazılı Sınava çağırılacak adayların listesi, sınava girecekleri yerler ve sınav tarihi http://personeltemin.dzkk.tsk.tr internet adresinden ilan edilecektir.

İdare tarafından gerekli görüldüğü takdirde sınava başvuran aday sayısına bağlı olarak yazılı sınav merkezlerine ek sınav merkezleri açabilir veya yazılı sınav merkezlerinden bazılarını iptal edebilir. Kapasitesi dolmuş veya iptal edilmiş sınav merkezlerini isteyen adayların başvurusunu tamamladığı tarih de dikkate alınarak belirlenecek bir kısmı, kapasitesi dolmamış diğer sınav merkezlerine atanır. Böyle durumlarda sınav merkezini saptama yetkisi idareye aittir. Adayların sınava gireceği merkez ilan edildikten sonra değişiklik yapılmaz. İdare tarafından aday tercihlerinde bulunmayan sınav merkezlerinde sınav planlaması yapılabilir.

Sınava giremeyen adaylar için yedek gün planlaması yapılmayacaktır.

Adaylar sınava gelirken yanlarında T.C.Kimlik Numarasını gösterir kimlik (nüfus cüzdanı/pasaport/ehliyet v.b) ve kurşun kalem ile silgi getireceklerdir.

Halen askerliği devam etmekte olan adaylar, Nitelik Belgelerini yazılı sınavı başarıyla tamamlamaları halinde 2’nci seçim aşamalarına gelirken getireceklerdir. Yazılı sınava gelirken Nitelik Belgesi getirilmeyecektir.

YAZILI SINAVA İLİŞKİN BİLGİLER

Sınavda; 50 Genel Kültür/Sayısal Yetenek olacak şekilde soru sorulacaktır. Sınav süresi adaylar için 75 dakikadır.

Yazılı Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilecek 60 standart puan ve üzeri olan adaylar başarılı sayılacaktır. Başarılı olan adaylar 2’nci seçim aşamasına katılmaya hak kazanacaklardır.

Yazılı Sınavda sorulabilecek Genel Kültür sınavına ait muhtemel alt konu başlıkları sayfa 15’de belirtilmiştir.

Sınav soruları çoktan seçmeli ve 5 seçenekli olarak hazırlanacaktır. Yanlış cevaplar için doğru cevaplardan 0,25 puan kırılacaktır.

Adayların sınavları optik okuyucu ve bilgisayar ortamında değerlendirilmektedir. Adayların, eğitim ve öğretim düzeylerindeki farklılıklar göz önünde bulundurularak, sınava giren adayların kendi içlerinde bir değerlendirme imkanı sağlamak için, sınav değerlendirmesi Standart Puan Hesaplaması ile yapılacaktır.

Yazılı sınav sonuçları http://personeltemin.dzkk.tsk.tr internet adresinden yayınlanacaktır.

Yazılı sınavı başarı ile geçen adaylar 2’nci Seçim Aşamaları kapsamında ön sağlık muayenesine, fiziki yeterlilik ve değerlendirme testlerine, uygulamalı meslek bilgisi sınavlarına ve mülakat aşamalarına gireceklerdir. Yazılı sınav ilanı ile birlikte Ön Sağlık Muayenesi, Fiziki Yeterlilik ve Değerlendirme Testleri, Uygulamalı Meslek Bilgisi Sınavları ve Mülakat Aşamaları tarihleri ve saati açıklanacaktır. Adaylara ait belgelerin kontrolü 2’nci Seçim Aşamalarında yapılacaktır.

UZMAN ERBAŞ ALIMI BİLGİLENDİRME KILAVUZU 2’NCİ SEÇİM AŞAMALARINA ÇAĞRILAN ADAYLARIN YAPACAĞI İŞLEMLER

Mülakat Sınavı ile ilgili duyurular http://personeltemin.dzkk.tsk.tr internet adresinden yapılacaktır.

Mülakat Sınavına çağrılan adaylar, yanlarında aşağıda yazılı belgeleri (sırayla şeffaf dosyalara, şeffaf dosyaları da gömlek dosyaya koyarak) getireceklerdir.

Dilekçe (“Aday Girişi” Kısmından Çıktı Alınacaktır Bu Kısım Yazılı Sınav Sonuçlarının Açıklanmasını Müteakip Aktif Hale Getirilecektir.)

Aday Bilgi Formu (http://personeltemin.dzkk.tsk.tr dokümanlar kısmından doldurularak çıktı alınacak, fotoğraf yapıştırılarak imza atılacaktır)

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

ç. Askerlik hizmetini tamamlamış adaylar için Terhis Belgesi Fotokopisi. (Askerlik Durum Belgesi Kabul Edilmemektedir.)

Askerlik hizmeti devam eden ve sözleşmeli er olarak görev yapan adaylar için “Uzman Erbaş Olacaklar İçin Nitelik” belgesi. (3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 19 uncu maddesi hükümlerine dayanılarak hazırlanan Uzman Erbaş Yönetmeliğinde EK-A’da örneği bulunan forma göre doldurularak kapalı zarf içerisinde teslim edilecektir.)

Sözleşmeli er olarak görevde bulanan adaylar tarafından birliklerince hazırlanacak görev yazısı ve yapılan sözleşmeleri gösterir belgelerin fotokopisi.

Son mezun olduğu okula ait Mezuniyet Belgesi/Diploma Fotokopisi, Meslek Yüksek Okulu ve Üniversitede halen öğrenci olanlar için Öğrenci Belgesi.

2 adet vesikalık fotoğraf.

3 adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu (http://personeltemin.dzkk.tsk.tr dokümanlar kısmından bilgisayar ortamında doldurularak 3 nüsha çıktı alınacak, fotoğraf yapıştırılarak aday tarafından imza atılacaktır).

İkametgah belgesi (Mahalle Muhtarlıklarından veya e-devlet sistemi üzerinden).

ı. Mal Bildirim Formu (http://personeltemin.dzkk.tsk.tr dokümanlar kısmından bilgisayar ortamında doldurularak 2 nüsha çıktı alınacak aday tarafından imza atılacaktır).

Aşçı branşına müracaat eden adaylar için, aşçılık ile ilgili herhangi bir kurs/sertifika/bonservis/ustalık/kalfalık belgesinin fotokopisi.

Fotoğrafçı branşına müracaat eden adaylardan İhtisas/Sınıf/Branş ve Okul Bölümü Şartını sağlamayanlar için, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı fotoğrafçılık ve kameramanlık kurs sertifikasının fotokopisi.

Şoför branşına müracaat eden adaylar için ehliyet fotokopisi.

Deniz İstihkâm İş Makinesi Operatörü branşında başvuran adaylar için “G” sınıfı ehliyet fotokopisi.

Yara savunma branşı için Milli Eğitim Bakanlığı onaylı yangın eğitimi sertifikası.

Müracaat yapılan ilgili branşta en az 1 yıl çalışıp bunu belgelemesi gerekenlerden ilgili belgenin fotokopisi.

NOT : Başvuru için istenen belgelerin fotokopisi istenmektedir. Başvuru için getirecekleri evraklar iade edilmeyeceğinden dolayı; evraklar getirilirken hiçbir belgenin aslı veya noter onaylı sureti getirilmeyecektir. Adayların mağdur olmaması için bu hususa dikkat etmesi gerekmektedir.

Mülakat sınavı sonuçları ve diğer temin işlemleri ile ilgili duyurular http://personeltemin.dzkk.tsk.tr internet adresinden yayınlanacaktır.

2’NCİ SEÇİM AŞAMALARINA İLİŞKİN BİLGİLER

2’nci Seçim Aşamaları aşağıda belirtilen sıra ile;

Ön sağlık Muayenesi,

Fiziki Yetenek ve Değerlendirme Testleri,

Madde 4’de belirtilen sınıf branşlar için Uygulamalı Meslek Bilgisi Sınavı, ç. Mülakat Sınavı

aşamalarından oluşmaktadır. Tüm testleri başarıyla tamamlayan adayların genel değerlendirme notları hesaplanarak, kontenjanlar dahilinde asil ve yedek olarak sıralanmaktadır.

ÖN SAĞLIK MUAYENESİ

Ön Sağlık kontrolünde TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği esaslarına göre adayın muayenesi ve fiziki yeterlilik ve değerlendirme testi için gerekli sağlık kontrolleri yapılacaktır.

Adaylar ön sağlık kuruluna mayo veya şortlu olarak alınacaklardır.

ç. Ön sağlık muayenesinde alımı uygun bulunan adaylar fiziki yetenek ve değerlendirme testine alınacaklardır.

FİZİKİ YETERLİLİK VE DEĞERLENDİRME TESTLERİ
Fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri Deniz Harp Okulu K.lığı Tuzla/İSTANBUL adresinde yapılacaktır.
Fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri için adaylar; eşofman, şort, mayo/şort mayo spor ayakkabısı, havlu, terlik v.b. malzemelerini yanlarında bulunduracaklardır.
Adaylar ilk başvuruların değerlendirilmesini müteakip ilan edilecek fiziki yeterlilik testlerine tabi tutulacaklardır. Ayrıca sayfa 4’de belirtilen ve karşılıklarında yüzme testi var ibaresi yazılı olan branşlara başvuran tüm adaylara branşlarına uygun yüzme testi uygulanacaktır. Bu testlerden herhangi birinden başarılı olamayan adaylar elenecektir. Kara testlerinden KOŞU HARİÇ diğer testlere ikinci hak verilir. Deniz testlerinden YÜZME HARİÇ diğer testlere ikinci hak verilir.
ç. Deniz Piyadesi “Yüksek Hazırlık Seviyeli Komando” sınıfına müracaat edecek adaylara uygulanacak fiziki yetenek testleri iki günde icra edilecek olup, test kriterleri Sayfa-22’de ve Kurbağaadam (Kurtarma Yüzücüsü) Branşına müracaat edecek adaylara uygulanacak fiziki yetenek test kriterleri Sayfa-23’te, Kurbağa adam (Mayın Harbi Dalgıcı) Branşına müracaat edecek adaylara uygulanacak fiziki yetenek test kriterleri Sayfa-24’te yer almaktadır.
Değerlendirme ve Sıralama
Fiziki yetenek testleri 100 puan üzerinden değerlendirilir.
Fiziki yetenek ve değerlendirme testi notunun % 10’u, adaylar arasındaki genel değerlendirme notuna ekleneceğinden; adayların belirtilen en az limitlerin üzerinde almış oldukları puan önem taşımaktadır.
Fiziki yetenek ve değerlendirme testlerinden başarılı olan adaylar bir sonraki aşama olan Uygulamalı Meslek Bilgisi Sınavına girecektir. Uygulamalı Meslek Bilgisi Sınavı FİZİKİ YETENEK DEĞERLENDİRME TESTİNDEN BİR SONRAKİ GÜN/AYNI GÜN YAPILACAKTIR. Uygulamalı Meslek Bilgisi sınavı başlığının altında bulunan branşlara göre uygulama sınav merkezleri yer almaktadır. Adayların kalma yeri ihtiyaçları kendileri tarafından karşılanacağından bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Askerlik hizmeti devam eden adayların sınavların yapılacağı birliklerin imkânları doğrultusunda iaşe ve ibateleri karşılanacaktır.
UYGULAMALI MESLEK BİLGİSİ SINAVI
Her adaya branşı ile ilgili 10 adet soru sorulacaktır.
Her soru 10 puan değerlendirilir. Bu sınavda başarılı olabilmek için en az 60 ve üzerinde puan almak gerekmektedir.
TOPÇU, SERDÜMEN, PORSUN, SINIFLARINA Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanlığı/Altınova-YALOVA adresinde uygulamalı meslek bilgisi sınavı yapılacaktır.
ç. MOTORCU, ELEKTRİKÇİ, YARASAVUNMACI SINIFLARINA Derince Eğitim Merkezi Komutanlığı/Derince-KOCAELİ adresinde uygulamalı meslek bilgisi sınavı yapılacaktır.
SIHHİYE, DENİZ PİYADESİ (KOMANDO, GÜVENLİK), FOTOĞRAFÇI, ŞOFÖR, AŞÇI, DENİZ İSTİHKAM ve MEKANİKÇİ SINIFLARINA Deniz Harp Okulu Komutanlığı Tuzla/İSTANBUL adresinde uygulama sınavı yapılacaktır.
DENİZ İSTİHKAM (İŞ MAKİNESİ OPERATÖRÜ), KADEMECİ (OTO ELEKTRİKÇİ), KADEMECİ (DİZEL MOTOR TAMİRCİSİ) SINIFINA İstanbul Tersanesi Komutanlığı Pendik/İSTANBUL adresinde uygulama sınavı yapılacaktır.
Uygulamalı sınavdan başarılı olan adaylar bir sonraki aşama olan Mülakat Sınavına girecektir. Mülakat Sınavı Uygulamalı Meslek Bilgisi Sınavından bir sonraki gün Deniz Harp Okulu Komutanlığı Tuzla/İstanbul adresinde yapılacaktır.
5. MÜLAKAT SINAVI
Mülakat Sınavı Deniz Harp Okulu Komutanlığı Tuzla/İstanbul adreslerinde yapılacaktır. a. Mülakatlarda adaylar;
(1) Genel görünüm,
(2) Kendini İfade becerisi
(3) Öz Disiplin ve Psikolojik Denge,
(4) Askerlik/Denizciliğe İlgisi ve Uyumu,
(5) Atatürkçü Görüş ve Düşüncesi,
(6) Mesleki Yeterlilik/Gelişime Açıklık
ve bunun gibi açılarından değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılacaklardır.

GENEL DEĞERLENDİRME VE SIRALAMA
Genel Değerlendirme Notu; genel kültür sınavı notunun % 25’i, fiziki yetenek testi notunun % 10’u, uygulamalı meslek bilgisi sınavı notunun % 40’si ile mülakat sınavı notunun % 25’si nin toplamıdır.
Adaylar genel değerlendirme notları hesaplanarak, kontenjanlara göre asil, yedek olarak sıralanırlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.