Ana sayfa Üniversite 2020 Hukuk,Mimarlık,Mühendislik,Tıp Programları En Düşük Başarısı Sırası Nedir

2020 Hukuk,Mimarlık,Mühendislik,Tıp Programları En Düşük Başarısı Sırası Nedir

2020 ÖSYM Hukuk,Mimarlık,Mühendislik,Tıp ve Öğretmenlik Programları En Düşük Başarısı Sırası Değiştirildi.2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna göre hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öğretmenlik programlarının başarı sırası ne oldu?

 

Hukuk Fakülteleri en düşük başarı sıralaması barajı 125 bin olurken eczacılık fakülteleri için en düşük başarı sırası barajı 100 bin, diş hekimliği fakülteleri için en düşük başarı sıralamaları barajı da 80 bin oldu.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan çizgi film (Animasyon),Grafik,Grafik Resimleme ve Baskı,Grafik Tasarım,Moda Giyim Tasarımı,Moda Tasarımı,Moda ve Tekstil Tasarımı,Rekreasyon,Spor Bilimleri,Spor Yöneticiliği,Tekstil,Tekstil Geliştirme ve Pazarlama,Tekstil Tasarımı,Tekstil ve Moda Tasarımı bölümlerine  artık merkezi sınav puanıyla girilecek.Mimarlık en düşük başarı sıralaması barajı 250 bin.

Tıp Fakülteleri en düşük 50 bin,Mühendislik: (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği dâhil) en düşük 300 bin başarı sırası barajı olarak devam edilecek.

Öğretmenlik programları için AYT’den ilgili puan türünden en düşük 300 bin başarı sıralaması şartı devam edecek.Ön lisans programlarını tercih edebilmek ve özel yetenek sınavlarına girebilmek için TYT’de 150 puan barajı sürüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.