Ana sayfa LGS Liseler Arası Nakil ve Geçişler Nasıl Olur ?

Liseler Arası Nakil ve Geçişler Nasıl Olur ?

5663
0

Lise tercihi yapacak olan milyonlarca öğrencinin kafasındaki soru işaretidir ya yerleştiğim okuldan başka bir okula nakil/geçiş yapabilecek miyim ? Hangi lisede okursanız okuyun okuduğunuz bir liseden diğer bir liseye nakil ve geçişler TEOG YEP puan üstünlüğüne göre yapılır. Yani puanınız gitmeyi istediğiniz okulun puanından aşağıda olmayacak.Şimdi örneklerle oluşabilecek özel durumlar hakkında özet bilgiler verelim.

 

 

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve Çok Programlı Anadolu Liselerinin bünyesindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden diğer liselere nakil ve geçişler nasıl olur ?

Bir başka mesleki ve teknik anadolu lisesine yada çok programlı anadolu lisesinin bünyesindeki mesleki ve teknik anadolu lisesine nakil/geçiş yapmak isteyen öğrenci alan ve dal bulunmak kaydıyla her sınıf seviyesinde, sürekli nakil ve geçiş yapılabilir.(Örnek : Bandırma Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Haydar Çavuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine nakil/geçiş yapmak isteyen bir öğrenci TEOG YEP Puanı şayet gitmek istediği lisenin puanından düşük değil ise ,alan ve dal programlarının bulunmamasından dolayı 10’uncu sınıfta alan,11’inci sınıfta aynı alanda dal değiştirerek birinci dönem sonuna kadar geçiş yapabilir.)
Alan ve dal bulunmaması halinde ;
10’uncu sınıfta alan,
11’inci sınıfta aynı alanda dal değiştirerek birinci dönem sonuna kadar geçiş yapabilir.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve Çok Programlı Anadolu Liselerinden Mesleki Eğitim Merkezlerine (eski adıyla çıraklık eğitim ) , okul türüne bakılmaksızın her sınıf seviyesinde nakil ve geçiş yapılabilir.Ancak bunlardan daha önce mesleki ve teknik eğitim almamış olanlar ile farklı bir alanda mesleki eğitim almak isteyenlerin alan seçimi için 9. sınıfın birinci dönemi sonuna kadar nakil ve geçiş yapmış olması gerekir.Daha önce mesleki eğitim almamış olup şubat ayından sonra nakil ve geçiş yapmak isteyenlerin mesleki eğitime hazırlık amacıyla yalnız işletmede mesleki eğitim almak üzere kayıtları yapılır, ancak ilgili ders yılı itibarıyla bunlara yıl sonu puanı verilmez.Herhangi bir şekilde okulla ilişiği kesilen öğrenciler, sınıf seviyesine bakılmaksızın 9. sınıftan başlamak kaydıyla mesleki eğitim merkezine kayıt koşullarını da sağlaması durumunda kayıt yaptırabilir.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve Çok Programlı Anadolu Liselerinden Fen Liselerine,Sosyal Bilimler Liselerine,Anadolu Liselerine ve Çok Programlı Anadolu Liselerinin Bünyesindeki Anadolu Liselerine,Anadolu İmam Hatip Liselerine ve Çok Programlı Anadolu Liselerinin Bünyesindeki Anadolu İmam Hatip Liselerine ise 9. sınıfta sürekli, 10. sınıfta ise Temmuz ayı sonuna kadar geçiş yapılabilir.11 ve 12. Sınıfta geçiş yapılamaz.(Örnek : Bandırma Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Bandırma Anadolu İmam Hatip Lisesine nakil/geçiş yapmak isteyen bir öğrenci TEOG YEP Puanı şayet gitmek istediği lisenin puanından düşük değil ise 9. sınıfta sürekli, 10. sınıfta ise Temmuz ayı sonuna kadar geçiş yapılabilir.Ancak 11 ve 12. sınıfta geçiş yapılamaz.)

TEOG YEP ile birlikte özel yetenek, mülakat ve beden yeterliliği sınavıyla öğrenci alan liselere yani Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile klasik sanatlar ve musiki programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine geçiş yapılmaz. Fakat kontenjan dolmazsa açık kontenjan bulunması hâlinde, sadece diğer ortaöğretim kurumlarının 9. sınıflarından Bakanlıkça belirlenen esaslara göre eylül ayının son haftasında yapılacak yetenek sınavı ile öğrenci geçişi yapılabilir.Bu tarihten sonra diğer ortaöğretim kurumlarından öğrenci nakli ve geçişi yapılmaz.

Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine ise geçiş yapılamaz.

Fen Liselerinden,Sosyal Bilimler Liselerinden,Anadolu Liselerinden ve Çok Programlı Anadolu Liselerinden ,Anadolu İmam Hatip Liselerinden, Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden,Güzel sanatlar liselerinden ve spor liselerinden

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve Çok Programlı Anadolu Liselerinin bünyesindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine 9’uncu sınıfta sürekli,10’uncu sınıfta ise birinci dönem sonuna kadar,10’uncu sınıf sonunda ise uygulamalı meslek derslerinden yaz tatili süresince yapılacak telafi eğitimine bağlı olarak geçiş yapılabilir.11. ve 12. sınıfta nakil ve geçiş yapılamaz.(Örnek : Bandırma Şehit Mehmet Gönenç Anadolu Lisesinden Bandırma Hafsa Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine nakil/geçiş yapmak isteyen bir öğrenci TEOG YEP Puanı şayet gitmek istediği lisenin puanından düşük değil ise 9. sınıfta sürekli, 10. sınıfta ise Temmuz ayı sonuna kadar geçiş yapılabilir.Ancak 11 ve 12. sınıfta geçiş yapılamaz.)

Mesleki Eğitim Merkezlerinden Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve Çok Programlı Anadolu Liselerinin bünyesindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine  Alan ve dal bulunmak kaydıyla her sınıf seviyesinde, sürekli nakil ve geçiş yapılabilir.Nakil istenen okulda alan ve dal bulunmaması hâlinde;
10’uncu sınıfta alan,
11’inci sınıfta aynı alanda dal değiştirerek birinci dönem sonuna kadar geçiş yapılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.