Ana sayfa Açık Lise Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL ) Başvuruları ve Sınavları

Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL ) Başvuruları ve Sınavları

3942
0

Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL ) Başvuruları ve Sınavları,Mesleki Açık Öğretim Lisesi Başvuruları ve Sınavları,Mesleki Açık Öğretim Lisesi Başvuruları ve Başvuru Şartları,Mesleki Açık Öğretim Lisesi ( MAÖL ),Mesleki Açık Öğretim Lisesi Alanları

 

MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNE KİMLER KAYIT YAPTIRABİLİR?

a) Mesleki Açık Öğretim Lisesinde yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Her yaşta başvurmak mümkündür.

b) İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar.

c) Bakanlığımıza bağlı veya diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim düzeyindeki genel lise ve Meslek Liselerinden ayrılanlar.

d) Astsubay hazırlama okulları, anadolu öğretmen liseleri, sağlık meslek liseleri, anadolu güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, sosyal bilimler liseleri, askeri liseler, anadolu lisesi türü okulların fen liseleri alanı programı uygulayan liselerden ayrılanlar, resmî ve özel anadolu liseleri, yabancı dil ağırlıklı liseler, sağlık meslek liseleri ve fen liselerinden ayrılanlar.

e) Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı ancak öğrencilik durumu Silik olanlar veya Mesleki Açık Öğretim Lisesinden tasdikname alanlar.

f) Açık Öğretim Lisesinden ayrılanlar.

g) Yurt dışında öğrenim görmüş olanların öğrenim düzeylerini gösteren denklik belgeleri, yukarıdaki şartlardan birisini taşıyanlar, (Denklik belgesi ile Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıt için başvuran öğrencilerin denklik belgesinde belirtilen düzeylere göre, ilköğretim okulu mezunu veya lise ara sınıf öğrencisi olarak kaydı yapılır. Lise ara sınıf seviyesindeki öğrencilerin denklik belgesinde; toplam dönemi, toplam kredisi ve alanlara göre kredisi ile döneminin belirtilmiş olması gerekmektedir)

1) Meslekî Açık Öğretim Lisesinde ders geçme ve kredi sistemi uygulanır. Program; ortak, alan ve seçmeli derslerden, öğretim yılı ise birbirinden bağımsız iki dönemden oluşur. Öğrenciler, yapılan sınavlarda, başarılı oldukları derslerin kredisini kazanırlar.
2) Meslekî Açık Öğretim Lisesinde 2005-2006 eğitim öğretim yılından itibaren 4 yıllık eğitim sistemine geçilmiştir.
3) Meslekî Açık Öğretim Lisesi ders programında, ortak, seçmeli ve alan dersleri bulunmaktadır. Öğrenciler, kayıtlı oldukları okul türüne göre gerekli olan mezuniyet kredisine erişmek için, bulundukları döneme göre belirlenen alan derslerini başarmak zorundadırlar. Ortak derslerden ise başarılı ya da üç kez sınava girerek muaf olurlar. Mezuniyet kredisine erişmek için de yeteri kadar seçmeli dersten başarılı olmaları gerekmektedir.
4) Mesleki Açık Öğretim Lisesinde Meslek Liselerinin programları uygulanır.

1) Ortak Dersler, Mesleki Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için alınması gereken derslerdir. Bu dersler başarılamazsa tekrar alınması gerekir.
2) Üç kez sınava girilerek başarısız olunan ortak dersten muaf olunur.Muaf olunan dersin kredisi kazanılmış olmaz, sadece başarma zorunluluğu ortadan kalkar. Muaf olunan ortak ders, istenirse tekrar alınabilir.
3) Mesleki Açık Öğretim Lisesi ders programında yer alan dersler, ait oldukları döneminden önce alınamazlar. Ancak dönemleri uygunsa birbirinin devamı olan bir dersin dönem sırasına dikkate alınmadan ders alınabilir. (Örneğin; öğrenim dönemi 2 olan bir öğrenci isterse Tarih-1 dersini almadan Tarih-2 dersini alabilir.)

Seçmeli Dersler, gerekli alan ve mezuniyet kredisini tamamlamak için, ortak ve alan derslerinin yanında alınan derslerdir. Seçmeli derslerden başarısız olan öğrenci o dersi istediği takdirde tekrar alabilir veya onun yerine başka seçmeli ders seçebilir.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin öğrenim gördükleri alan/dallardan mezun olabilmeleri için alarak başarmak zorunda oldukları derslerdir. Bu öğrenciler alan/dal derslerinin tamamından sınavlara girmeleri ve mezuniyeti için gerekli alan kredilerini tamamlamaları gerekmektedir.

Müfredat programında belirtilen derslerin haftalık ders saati sayısı o dersin kredisidir.
1) Mesleki Açık Öğretim Lisesinde ders geçme ve kredili sistem uygulanmaktadır.
2) Öğrenciler, başardıkları derslerin kredilerini kazanırlar.
3) Daha önce sınıf sisteminde öğrenim görmüş öğrencilerin başarılı oldukları derslerin haftalık ders saati sayısı, Mesleki Açık Öğretim Lisesinde o dersin kredisi olarak değerlendirilir.

MESLEKÎ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ MEZUNİYET İÇİN GEREKLİ KREDİ TOPLAMI

4 YILLIK SİSTEME GÖRE Toplam Dönemi Uzaktan Eğitim
(Ortak + Seçmeli)
Yüz Yüze Eğitim (Alan) Toplam
Tüm Alanlar8110130240
İmam-Hatip Lisesi8130110240

Meslekî Açık Öğretim Lisesi 4 yıllık sisteme lise diploması ile kayıt yaptıranlar (herhangi bir liseden mezun olanlar), yüz yüze eğitimi bitirmek şartıyla, 4 dönemde mezun olurlar.

MESLEKÎ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ ALANLARI

SIRA NO ALAN İSİMLERİ DAL SAYISI
1AHŞAP TEKNOLOJİSİ ALANI7
2BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI4
3BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK ALANI4
4ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİM ALANI2
5DENİZCİLİK ALANI7
6EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ ALANI6
7ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI11
8GIDA TEKNOLOJİSİ ALANI6
9GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ ALANI9
10GRAFİK FOTOĞRAF ALANI3
11GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ ALANI4
12HASTA VE YAŞLI BAKIM HİZMETLERİ ALANI3
13İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ALANI14
14KİMYA TEKNOLOJİSİ ALANI7
15KONAKLAMA VE  SEYAHAT  HİZMETLERİ  ALANI3
16KUYUMCULUK TEKNOLOJİSİ ALANI1
17MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI6
18MATBAA ALANI6
19METAL TEKNOLOJİSİ ALANI4
20METALURJİ TEKNOLOJİSİ ALANI2
21MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ALANI5
22MUHASEBE VE FİNANSMAN ALANI3
23PAZARLAMA VE PERAKENDE ALANI3
24SANAT VE TASARIM ALANI3
25TEKSTİL TEKNOLOJİSİ ALANI4
26TESİSAT TEKNOLOJİSİ  VE İKLİMLENDİRME ALANI6
27YİYECEK VE İÇECEK HİZMETLERİ ALANI4
28HARİTA-TAPU KADASTRO ALANI3
29BAHÇECİLİK ALANI6
30AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ ALANI4
31EĞLENCE HİZMETLERİ ALANI2
32İMAM HATİP LİSESİ1
  TOPLAM 153

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.