Ana sayfa ÖSS YKS Rehberlik Üniversite Tercihlerinde En Gözde Meslekler

Üniversite Tercihlerinde En Gözde Meslekler

1952
0

Üniversite Tercihlerinde En Gözde Meslekler

Üniversite tercihlerinde öğrencilerin en çok tercih ettikleri alanlar meslekler neler ? Gelecek kaygısının yüksek olduğu ülkemizde gençler en çok hangi meslekleri tercih ediyorlar.

ŞANSLARI ÇOK YÜKSEK

Elektronik Mühendisliği: Uydu, cep telefonu gibi haberleşme sistemlerindeki gelişme bu alana olan ilgiyi artırdı. Dolayısıyla Elektronik mühendislerinin şansı çok yüksek.

TÜRKİYE’NİN İHTİYACI VAR

AB Uzmanlığı: Avrupa Birliği’ne kabul sürecinde Türkiye, bu konuda uzman kişilere ihtiyaç duyacak. AB uzmanı gençler, geçmiş yıllara oranla daha çok ilgi görecek.

YILDIZLARI HİÇ SÖNMEZ

Tıp ve Sağlık Bilimleri: Doktorluk, hemşirelik ve eczacılığın elbette sönmüyor. Özellikle estetik cerrahi, beslenme uzmanlığı ve psikiyatri size iyi bir gelecek sağlayabilir.

AB SÜRECİ ÖNÜNÜ DAHA DA AÇTI

Hukuk: AB süreciyle özellikle uluslararası hukuk konusunda uzmanlaşmış ve bunu da yabancı diliyle desteklemiş kişilere ihtiyaç duyulacaktır.

EĞİTİMLİ İŞ GÜCÜ ARANIYOR

Reklamcılık-Halkla İlişkiler: Medyanın dördüncü kuvvet haline geldiği bir süreç, aynı zamanda bu alandaki işgücü ihtiyacını da artırdı.

OLDUKÇA HAREKETLİ BİR ALAN

Veri Analistliği: Özellikle bankaların, telefon operatörlerinin veri analizine ihtiyaç duyması bu alanı hareketlendirdi. Bilgisayar mühendisleri de buradan faydalanıyor.

GÜNÜN VE YARININ MESLEĞİ

Psikoloji: Teknolojik gelişmişlikle birlikte yaşanan olumsuzlukları ortadan kaldıracak, psikoloji alanında yetişmiş insan gücüne olan ihtiyaç her geçen gün artıyor.

İŞ İMKANI ÇOK GENİŞ

Endüstri Ürünleri Tasarımı: İş olanakları geniş olan endüstri ürünleri tasarımı bölümü, pekçok üniversitede yer alıyor.

İlk tercihine giren az

– Açıköğretim hariç devlet ve vakıf üniversitelerinin lisans programlarına geçen yıl 177 bin 516 öğrenci yerleşti. Bu öğrencilerden ilk beş tercihinden birine yerleşen aday sayısı 58 bin 181, ilk tercihine yerleşen aday sayısı ise 12 bin 842. Gençler arasında en fazla ilgi gören meslekler, yüzde 31 ile mühendislik ve mimarlık, yüzde 15 ile doktorluk, yüzde 12 ile öğretmenlik. Fakat ilk beş tercihinden birine yerleşen adayların yüzde 32’si eğitim fakültelerine, yüzde 19’u mühendislik ve mimarlık fakültelerine yerleşti.

Bunları da bir düşünün

Yönetim Bilişim Sistemleri, Enformatik, Uluslararası Ticaret, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Ekonomi, Endüstri Mühendisliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Genetik de geleceğin meslekleri olarak gösteriliyor. Tercih yaparken bu meslekleri de gözönünde bulundurun

TERCİH EDİLEN MESLEKLERİN MESLEK GRUPLARINA GÖRE SIRALANMASI

 • MÜHENDİSLİK MESLEK GRUBU (% 20.3)
 1. Bilgisayar Mühendisi – % 5.61

Elektrik/Elektronik Mühendisi , Endüstri Mühendisi ,Genetik Mühendisi / Moleküler Biyoloji ,Makine Mühendisi ,Kimya Mühendisi ,İnşaat Mühendisi ,İşletme Mühendisi ,. Uçak / Havacılık Mühendisi ,Matematik Mühendisi ,Tekstil Mühendisi ,Gıda Mühendisi , Jeofizik Mühendisi ,Orman Mühendisi ,Çevre Mühendisi – % 0.03

 • EĞİTİM / ÖĞRETMENLİK MESLEK GRUBU (% 13.72)
 1. Matematik Öğretmeni – % 2.91

Türkçe / Edebiyat Öğretmeni ,Sınıf Öğretmeni ,İngilizce Öğretmeni ,Fizik – Kimya – Biyoloji Öğretmeni ,Anaokulu Öğretmeni ,Tarih – Coğrafya Öğretmeni – % 0.97

 • TIP ve SAĞLIK BİLİMLERİ MESLEK GRUBU ( % 12.52)
 1. Doktor – % 5.95

Eczacı ,Diş Hekimi , Veteriner ,Hemşire ,Sağlık Bilimleri (Fizik Ted. Lab.) ,Beslenme Uzmanı – % 0.05

 • TEMEL BİLİMLER MESLEK GRUBU ( % 9.35)
 1. Psikolog / Rehber ve Psikolojik Danışman – % 4.56

Arkeolog ,Biyolog ,Astronom / Uzay Bilimcisi ,Edebiyatçı ,Denizci / Deniz Bilimcisi , Tarihçi , Sosyolog / Felsefeci ,Fizikçi ,Dil Bilimci ,Din Bilimci

 • İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER MESLEK GRUBU (% 9.12)
 1. İşletmeci – % 3.19

İktisatçı / Ekonomist ,Bankacı ,Kamu Yöneticisi ,Borsacı / Yatırım Danışmanı , Muhasebeci ,Enformatik / Bilişim Uzmanı ,Pazarlama Uzmanı ,Mali Müşavir / Maliyeci, Sigortacı / Aktüerya – % 0.05

 • İLETİŞİM MESLEK GRUBU ( % 6.86)
 1. Radyo-TV-Sinema % 1.74

Halkla İlişkiler Uzmanı ,Gazeteci ,Reklamcı ,Sunucu / Haber Spikeri – % 0.38

 • HUKUK MESLEK GRUBU ( % 5.47)
 1. Avukat – % 4.14  2. Hakim / Savcı – % 1.33
 • SANATSAL MESLEK GRUBU ( % 4 )
 1. Tiyatrocu – % 1.11

Güzel Sanatlar (Resim-Müzik-Heykel) ,Moda Tasarımcısı ,Ses – Sinema Sanatçısı , Görsel Sanatlar / Grafiker ,Dansçı / Sahne Sanatları – % 0.02

 • MİMARLIK MESLEK GRUBU ( % 3.83)
 1. Mimar – % 2.11   2. İç Mimar – % 1.72
 • SİYASET BİLİMİ ve ULUSLARARASI İLİŞKİLER MESLEK GRUBU ( % 3.47)
 1. Uluslararası İlişkiler Uzmanı – % 2.22

Diplomat / Büyükelçi ,Siyaset Bilimcisi / Siyasetçi – % 0.55

 • SPOR MESLEK GRUBU ( % 1.95)

Burada tanımlanmış meslek grupları dışında kalan asker/subay, bilgisayar programcısı, endüstri ürünleri tasarımı, mütercim tercüman, pilot, polis, turizmci, meteoroloji uzmanı meslekleri geriye kalan % 9’luk tercihleri oluşturmaktadır.

Sonuçlar;

 • Bölgesel dağılımın % 40’ı İstanbul, % 60’ı Türkiye genelinde (toplam 41 il)
 • Yaş ortalaması 17 20.518’i erkek – % 44 25.261’i kız – % 56  toplam 45.779

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.