Ana sayfa LGS TEOG 2016 Tercihleri İşlem Basamakları

TEOG 2016 Tercihleri İşlem Basamakları

Teog 2016 tercihleri işlem basamakları,teog 2016 tercih işlemleri,teog 2016 tercihleri nasıl yapılacak,teog tercihleri işlem basamakları,teog 2016 tercihlerini nasıl yapacağız.

 

 

Yerleştirmeye esas puanınızı ve “Türkiye Geneli Yüzdelik Diliminizi http://www.meb.gov.tr adresinden öğrenin.

eoklu13

e-okul.meb.gov.tr adresine giriniz.Bu sayfada “Sınav (TEOG-PYBS) ve Nakil İşlemleri” nin altında“2016 yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Kontenjan listeleri için tıklayınız” yazısına tıklayınız.

eokul1

Karşınıza okul türlerine göre tercih tabloları gelecektir. Tercih listenizde hangi okul türlerine yer vermek istiyorsanız o tabloları işaretleyiniz.Tercih yapmak istediğiniz‘’İl’’ i seçiniz. Örneğin: “Balıkesir” İlçe’nin karşısındaki“Bandırma” yı işaretleyiniz.“Türkiye Geneli Yüzdelik Dilime Göre Listeleme – I”kısmındaki “Seçiniz” ibaresini tıklayıp“ARALIĞINDA”  tıklayınız.

sonuc

Kendi yüzdelik diliminizi dikkate alarak bir aralık belirleyiniz. Bu yılın yüzdelik dilimleri ile geçen yılın yüzdelik dilimleri arasında yaklaşık 2-3 yüzdelik dilim fark olduğu düşünülmektedir. Kontenjan artışları, dershanelerin temel liselere dönüşümü yüzdelik dilimlerde % 1 ya da 3’lük bir farka daha sebep olabileceği tahmin edilmektedir. Bu nedenle 1. kutuya“kendi yüzdelik diliminizin 4 altını”, ikinci kutuya “kendi yüzdelik diliminizin 10 üstünü” ifade eden sayıyı yazınız ve “Listele” yi tıklayınız.

Karşınıza işaretlediğiniz okul türlerinden oluşan yüzdelik dilime göre sıralı bir liste çıkacaktır.Bu listede kendi yüzdelik diliminize en yakın olan okulu bulun. Örnek TGYD ‘niz % 34.22 İl % 43.27 olsun size en yakın okulun türkiye genel yüzdelik dilimi 33.97 olsun bu okul girme ihtimalinizin yüksek olduğu okuldur. Bu okulu tercih listenizin orta sırasına yazın.

tercioks

Şimdi de listede orta sıraya yazdığınız gelme ihtimali yüksek olan o okulun altında bulunan okullara sıra ile bakın. 25. okul tercihi yapmak zorunda değilsiniz ancak açıkta kalma ihtimalinizi her zaman gözünde bulundurun derim.

Listeyi oluşturduktan sonra aileniz ve okullarınızda bulabilirseniz rehber öğretmenlerinizle tekrar üzerinden geçin.Tercih listesinizde birbirine yakın yüzdelik dilimlere sahip okulların sıralamalarını kendi aralarında isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Örnek bir anadolu lisesiyle mesleki ve teknik anadolu lisesinin sağlık hizmetleri alanı olan lisenin yer değiştirmesi gibi .Yine belli okul türlerine öncelik vermek isterseniz o okul türündeki okullara istek ve yüzdelik dilim sıralamasına dikkat ederek daha üst sıralarda yer verebilirsiniz.

Oluşturduğunuz listeyi isterseniz evinizde de yapabilirsiniz.Aşağıdaki resmi tıkladığınızda karşınızda çıkacak sayfada bilgilerinizi girip tercihlerinizi yapabilirsiniz.Ya da

teogtercih

Tercihlerinizin il ve ilçelerde oluşturulan “TEOG Tercih Danışmanlığı Komisyonu” uzmanlarından bu konuda yardım talep edebilirsiniz. Tercih danışmanlığı komisyonlarının hangi okullarda kurulduğunu okulunuzdan öğrenebilirsiniz.

Tercihler 15-25 Temmuz tarihleri arasında, öğrenci velisi tarafından, e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılacaktır. Tercih yapabilmek için açılan tercih işlemleri ekranındaki “TERCİH YAPMAK İSTİYORUM” butonu seçilecektir. Tercihler mutlaka herhangi bir ortaokul müdürlüğüne gidilerek elektronik ortamda onaylatılacaktır. Okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih formunun iki nüsha çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ve veli tarafından imzalanacak, bir nüshası okulda saklanacak diğer nüshası veliye verilecektir. Tercihler mutlaka herhangi bir ortaokul müdürlüğüne elektronik ortamda onaylatılmalıdır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacaktır. Tercihlerle ilgili herhangi bir düzenleme ya da değişiklik okul müdürlüğü tarafından onaylama işleminden önce yapılabilecektir. Onaylama işlemi yapıldıktan sonra herhangi bir düzeltme yapılamayacaktır.  

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.