Ana sayfa Rehberlik Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

İlköğretim Rehberlik Servisi olarak etkin ve verimli ders çalışma yöntem teknikleri ile LGSYKS sınavlarına hazırlanan öğrencilerimize doğru,düzenli,planlı çalışmayı nasıl başarabilecekleri konusunda rehber olması amacıyla çeşitli kaynaklardan derlenen yazımızı hazırladık Önünüzde başlamak üzere olan bir sınav maratonu ve bu sınavlar için öğrenmeniz gereken konular,çözmeniz gereken sorunlar ve azaltmanız gereken kaygılarınız olduğunu düşünüyoruz.

ETKİN DİNLEME (İFİKAN):

AMAÇ:Dinleme sırasında hangi bilginin ‘önemli bilgi’ hangisinin ek bilgi niteliğinde olduğunun ayrılmasını sağlayacak etkin dinleme tekniğini ve bu bilgileri not alabilme becerisini kazanmayı sağlamak.

İyi not tutmanın anahtarı iyi dinlemektir.Sizlere anlatılanları duymanız,onları dinlemiş olduğunuz anlamına geldiğini bilirsiniz.Aşağıda etkin bir dinleyici olmanızı sağlayacak 6 basamaktan oluşan İFİKAN adlı bir yaklaşımdan söz edeceğiz.

İ –İLERİ BAK

                    F –FİKİRLER

                                    İ –İŞARETLER

                                                  K –KATIL

                                                                A –ARAŞTIR

                                                                              N –NOT TUT

İ-İLERİYE BAK:Dersi dinlerken öğretmenin anlatmakta olduğundan yola çıkarak daha sonra söyleyeceğini önceden tahmin etmeye çalışın.Bunun dört yararı vardır;I-uyanık kalırsın II-dikkat kopmalarını önlersin  III-aktif katılımda bulunursunuz IV-motivasyonunuz artar.İki aşamada ileriye  bakabilmek mümkündür.İlk olarak o gün derste öğreneceğiniz konuları önceden okuyunuz.Burada amaç o konuyla ilgili temel kavramları tanımanızdır.Böylece fikirler,isimler,yerler,ilkeler veya formüller derste karşınıza çıkınca onları daha kolay anlamanızdır.İkinci olarak dersten önce konuları okurken cevaplandırılmasını istediğiniz soruların neler olabileceğini düşünün.

F-FİKİRLER :Kendi kendinize sürekli şu soruları sorarak anahtar fikirler bulabilirsiniz.’Burada temel fikir nedir,yeni bir fikir mi,öğretmenin bu örneği vermesinin nedeni nedir,öğretmenin bu anlattığı neyi ortaya koyuyor ?’… gibi sorularla anahtar fikirleri,temel fikir ve kavramları bulmanız mümkün olacaktır.Bir süre sonra anahtar fikirlerin tekrar tekrar geçtiğini göreceksiniz.

İ-İŞARETLER :Okulu bir oyun olarak düşünürsek bu oyunun kurallarını bilerek ve uyarak oynarsanız hem başarılı olur hem de bu oyundan zevk alırsınız.İşte öğretmenlerin işaretlerine karşı uyanık olmak  bu oyunun en zevkli  yönlerindendir.Bir öğretmen hiç bir zaman  açık açık bu sınav sorusudur demez;ancak bir konunun önemli bir noktası anlatılırken belirli kelimeler kullanarak veya farklı bir ses tonu yaratarak size ipucu anlamında işaretler verir.Bu işaretlere örnek olarak şunlar sırlanabilir:önemli,başlıca,can alıcı,şunu unutmayalım ki,burada ana fikir …..gibi.Eğer öğretmen ana fikri    destekleyici kanıtlar veriyorsa muhtemelen  şu kelimelerle işaret edecektir:örneğin,bunun tersine,aynı zamanda da…….gibi.Öğretmeniniz bir açıklama yapacak ise şöyle diyecektir:bunun  üç sebebi vardır:……. gibi.Kısacası sizler bu işaretlere dikkat ettiğinizde bir sınavda hangi soruların sorulacağını önceden kestirebilirsiniz.

K-KATIL:Aktif bir dinleyici olabilmek aynı zamanda eldeki imkanlardan en iyi şekilde yaralanmayı bilmektir.Bunun için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

*Derse zamanında gelin

*Görebileceğiniz-görülebileceğiniz,duyulabileceğiniz bir yere oturun.

*Öğretmene tepkilerde bulunarak (anladığınızda başınızı sallayarak ve gülümseyerek,anlamadığınızda kaşlarınızı çatarak ) ve onu cesaretlendirerek dinleyeceğiniz dersin kalitesini yükseltmek sizin elinizde.

A-ARAŞTIR:

*Öğretmene konuyla ilgili soru sorun

*Konuyla ilgili fikirlerinizi öğretmeninizle veya arkadaşlarınızla paylaşın

*Sorularınıza verilen cevabı anlamadıysanız veya anlatılandan tatmin olmadıysanız yeni sorular sorun veya ek açıklamalar isteyin.

N-NOT TUT:Not tutmak duyduklarınızı mantıklı çerçeve sağlayarak dersi daha etkin bir şekilde dinlemenizi sağlayacaktır.Not tutmak öğrenilen malzemenin hafızada tutulmasına dolayısıyla unutulmayıp kişiye mal olmasını sağlar.Not tutulmadan dinlenilen bir ders veya konuşma ziyan edilmiş bir zaman dilimidir.Ders dinlerken tuttuğunuz notların kolay okunabilen kısa,açık,kolay anlaşılabilen notlar olabilmesi için şu önerilere özel önem verin ve uygulayın:

*Sinir sistemimiz dakikada 200-250 kelimelik konuşma hızını anlama kapasitesine sahiptir.Normal bir konuşma hızı ise 40-70 kelime arasındadır.Kalan 150 kelimelik boşluk,not tutma şeklinde doldurularak,sinir sisteminden en üst düzeyde yaralanılmış olur.

*Not tutuğunuz kağıt konusunda cömert olun,hiçbir zaman küçük bir kağıda ve küçücük yazarak sıkıştırmaya çalışarak not tutmayın.

*Not tuttuğunuz bir defteriniz olsun,sayfalanın altında,üstünde ve sol tarafında boşluk bırakarak not tutun.Böylece bu boşlukları daha sonra gelen bilgileri veya kendi düşüncelerinizi eklemeniz mümkün olabilir.

*Her yeni fikri,yeni bir satıra yazın

*Kendiniz için bir kısaltma dili belirleyerek not tutarken bu dili kullanın

*Konuşmanın hızlı aktığı yerde bir çizgi koyun.Bu kaçırdığınız kelimelerin yaklaşık miktarını belirler ve bunu size hatırlatır.

*Önemli kelimelere dikkat çekmek için kendi belirlediğiniz sembolleri kullanın,altını çizin,BÜYÜK HARFLERLE YAZIN,daire veya kare içerisine alın,renkli kalem kullanın.

OKUL İÇİNDEKİ SINAVLARDA BAŞARILI OLMANIN YOLLARI

1-Okul içindeki günlük sınavlarda başarılı olmak konusunda temel şart düzenli tekrardır.Çünkü başarmak için ölçü,ders kitabının veya test kitabının başında çok zaman geçirmek değil ‘bilgiyi kendine mal etmektir.’

2-Tekrarlarınızı ders çalıştığınız yerde yapın.Böylece öğrenmeyle öğrenme mekanı arasında ilişkiyi pekiştirmiş olursunuz.

3-Öğrenme üzerinde en az bozucu etkiyi yapan etkinlik ‘UYKU’ dur.Bu sebeble sınavdan önceki gece yatmadan önce hızlı bir tekrar yapın.

4-Sözel dersleri çok tekrar ederek ve anlatarak,sayısal dersleri bol problem çözerek öğrenileceğini aklınızdan çıkarmayın.

5- Bir problemin çözüm yolunu bilmek o problemi çözebilecek olmak anlamına gelmeyeceğini bilmelisiniz.Aynı prensibin tekrarlandığı çok sayıda problem çözmek başarı için vazgeçilmez şarttır.

6-Ders çalışma planınızı haftalık ve saatlere bölünmüş günlük programlar halinde düzenleyiniz.

Buraya kadar yazdıklarımızı özetlersek,İFİKAN yöntemini kullanarak;sınavlara hazırlanırken ve test çözerken;aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz;

*Sayısal bir dersin ardından sözel bir ders çalışmayı tercih edin.

*İdeal ders çalışma süresi 45 dakikadır.45 dakikanın sonunda 10 dakikalık dinlenme araları verin.5 dakikayı da tekrara ayırın.

 = 60 DAKİKA          DERS                       DİNLENME                TEKRAR

*Sistemli tekrarın en büyük yararı öğrenme,düşünme,hatırlama konusunda birikim sağlamasıdır.Ortalama bir öğrencinin,okuduğunun yaklaşık %20’sini,önce okur,sonra dinlerse %40’ını ,okuduktan sonra dinlediği konuyu yazarsa %60’ını hatırladığı yapılan bir araştırma sonunda ortaya çıkmıştır.

ZAMAN TEKRAR SÜRESİ HAFIZADA KALMA SÜRESİ
45 dk’lık çalışma 5 dakika 1 gün
1 gün sonunda 10 dakika 1 hafta
1 hafta sonunda 20 dakika 1 ay
1 ay sonunda 30 dakika Uzun süreli bellek*ders çalışma odanıza idealinizdeki bölümü,mesleği,okulu bir kartona  büyük harflerle yazarak çalışma masanızın tam karşısına asın.

*Konu uzun ve zorsa parçalara bölerek,kısa ve kolaysa bütün halinde öğrenmeye çalışın.

*sorular çıkartın,fikirler üretin

*önemli olduğu vurgulanan fikirleri yazın

*sınav sorularının zorluk derecesine bakıldığında bir testin %70 ‘ini oluşturan kolay ve normal zorluktaki soruları çözebilirsiniz.

SORUNUN NİTELİĞİ YÜZDE
ÇOK KOLAY 10
KOLAY 20
NORMAL 40
ZOR 20
ÇOK ZOR 10

*sınavlarda turlama tekniğini ustaca kullanmak başarı oranınızı önemli ölçüde yükseltecektir.Bir testteki çok kolay,kolay ve normal soruları I. Turda çözerek diğerini II. tura bırakmaya turlama tekniği denir.

*dersi etkin bir dinleyici olarak,derste sorular sorarak,fikirler üreterek anladığınızı veya anlamadığınızı yüz ifadelerinizle belli ederek dinleyin.

*ders çalışma odası ne çok sıcak nede çok soğuk olmalıdır.

*ders çalışırken müzik dinlemeyin,çalışma odanızda afiş,poster ve resimleri kaldırın çünkü bunlar sizlerin dikkatinizi dağıtıp motivasyonunuza bozucu etki eder.

*uzmanlar haftada 25 saatin altına düşmeyen düzenli çalışma sizi başarıya götürecektir.

*başarıyı sağlayan,çok değil,en uygun saatlerde,en verimli şekilde çalışmaktır.Ders çalışmak için en uygun saatler:

SABAH:07:00-09:00 / AKŞAM:16:00-18:00

*ders çalışmaya başlamadan önce çalışma sırasında size gerekli olacak bütün malzemelerin el altında bulunması,dikkatte kopmalara yol açacak kesintileri önlemek açısından faydalıdır.

*zihnin dağılmasına yol açan iç sebepler hayal kurmak ve endişelenmektir.Hayal kurmaya başladığınızı fark ettiğinizde bunu kendinize bir ödül olarak görün ve hayal kurmayı sakın ertelemeyin ve dinlenin ve tamamlanınca dersinize geri dönün.Hayaliniz bir türlü bitmek bilmiyorsa kalkıp dolaşın egzersizler yapın.Unutmayın ki ders çalışmanıza ara vermenize neden olacak her durum ve davranış ders çalışma programınızı pratiğe geçirilmesi noktasında sizleri hedeflerinizden bir adım daha uzaklaştıracak hem de başarınızı tehdit edecektir.

*uyku ihtiyacı sizlerin yaşındakiler için 7-8 saattir.Sınavlara hazırlanırken LGS,YKS gibi – bir gecede 3,5 saatlik kısa bir uykunun zararı yoktur,ancak uykusuz geceler arka arkaya gelirse öğrenme gücünüz zayıflar.Uykunuzu azaltmak istiyorsanız,bunu birden yapmayın.3-4 günde bir 25-30’ ar dakika  daha az uyuyarak haftada ortalama 1 saat erken kalkabilirsiniz.

Kaynaklar:

BALTAŞ, Acar. (1995). Öğrenmede ve Sınavlarda üstün Başarı. Remzi Kitabevi: İstanbul

ROBERTS, M. susan. (1997). Yaşamı Ertelemeyin. (Çev. Levent KARTAL). Okyanus Yayıncılık ve Yapımcılık: İstanbul

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.