YGS Rehberlik

YGS Rehberlik

394
0
PAYLAŞ

YGS Rehberlik

YGS Rehberlik,Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı,YGS  1 Puan Türü ,YGS 2 Puan Türü,YGS 3 Puan Türü,YGS 4 Puan Türü,YGS 5 Puan Türü,YGS 6 Puan Türü,YGS Testleri ve Testlerin Yüzdelik Ağırlıkları,2016 YGS ve LYS Taban Puanları,Kontenjanları,Başarı Sıraları,Tercih Rehberliği
Üniversiteye giriş iki aşamalı sınavla olacak:Birinci aşamasında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), ikinci aşamasında da Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) uygulanacak. Üniversiteye girişte kullanılacak puan türleri ve yerleştirme puanlarının hesaplanışı önemli ölçüde değişti.
Birinci Aşama sınavı YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) Mart-Nisan ayında, İkinci Aşama sınavı LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) Haziran-Temmuz ayında uygulanacak.YGS ve LYS puanları, 100-300 yerine 100-500 aralığında hesaplanacak.Ortaöğretim başarı puanı, 50-100 yerine, 100-500 aralığında hesaplanacak AOBP’nin çarpıldığı katsayı okul türlerine ve alanlara göre değişmeyecek; herkese 0,15 katsayısı uygulanacak.
Bir önceki yıl merkezi sistemle yerleştirilen veya önkayıtla kaydolan adayların yerleştirme puanları hesaplanırken 0,15 ve 0,06 katsayılarının yarısı alınacaktır. En yüksek AOBP katkısı 500×0,15=75 puan,En Yüksek Yerleştirme puanı 575 puan olacak.
Meslek lisesi öğrencilerine kendi alanlarının devamları niteliğindeki lisans puanlarına girişte 0,06 ek puan katsayısı uygulanacak.Meslek lisesi mezunları için ek puanla girebildikleri kendi alanlarındaki her program için bir LYS puan türü bir de YGS puan türü belirlenecek; adayların bu programlara yerleştirilmesinde meslek lisesi mezunu olup olmadığına bakılmadan iki puan türünden hangisi yüksekse lisansa yerleştirmede o puan kullanılacak.Alan ayrımı kaldırıldı, puanına güvenen herkes her programı tercih edebilecek. Örneğin Fen Bilimleri Alanı çıkışlı aday Hukuk, TM çıkışlı aday ise Mühendislik tercihi yapabilecek.Müfredatta bir değişiklik olmayacak, konu eklenmeyecek ve çıkarılmayacak.
BİRİNCİ AŞAMA
YÜKSEKÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI YGS’NİN AMACI NE ?
Nisan ayının ilk yarısında uygulanacak YGS, ortaöğretimi bitirip, sınavsız geçişle girilenler dışındaki bütün yükseköğretim programlarına gitmek isteyen tüm adayların gireceği bir sınav olacak.YGS’de ortaöğretimin tüm okul tür ve alanlarında ortak olarak okutulan derslerle ilgili sorular sorulacak
1. İkinci aşama sınava girecek adayları seçmek.
2. Açıköğretim programlarına, Meslek Yüksek Okulu Önlisans programlarına (sınavsız geçiş dışında) ve belirli lisans programlarına yerleştirmede kullanılacak puanları üretmek.
YGS’DE HANGİ TESTLER OLACAK ?
Nisan ayının ilk yarısında uygulanacak YGS, ikinci aşamaya girişin barajı olacak.YGS puanları LYS sonucunda oluşacak puanlara % 40 oranında etkili olacak.
YGS’DE KAÇ PUAN TÜRÜ HESAPLANACAK ?
YGS sonuçlarına göre üç farklı taban puanı belirlenecek:
Yeni sistemde hem YGS hem LYS puanları eskiden olduğu gibi 100-300 aralığında değil 100-500 aralığında puanlara dönüştürülecek. YGS sonucuda adayların 6 tür YGS puanları hesaplanacak.Meslek Lisesi Öğrencilerinin kendi alanlarının devamı niteliğindeki lisans programlarına yerleştirmede;hem YGS hem LYS puanları dikkate alınacak hangi puan yüksekse o puan kullanılacaktır.
Önlisans ve Açıköğretim Programlarına Yerleştirmede;
SAY-1 puanıyla öğrenci alan programlara girişte: YGS-1 veya YGS-2 puanları,
SÖZ-1 puanıyla öğrenci alan programlara girişte: YGS-3 veya YGS-4 puanları,
EA-1 puanıyla öğrenci alan programlara girişte: YGS-5 veya YGS-6 puanları,kullanılacaktır.

YGS PUAN TÜRLERİ ve TESTLERİN PUAN OLUŞUMUNDA YÜZDE AĞIRLIKLARI
YGS PUAN TÜRLERİ TÜRKÇE %  MATEMATİK % SOSYAL BİLİMLER % FEN BİLİMLERİ %
YGS-1 MAT-FEN-TÜRKÇE AĞIRLIKLI 20 40 10 30
YGS-2 FEN-MAT-TÜRKÇE AĞIRLIKLI 20 30 10 40
YGS-3 TÜRKÇE-SOSYAL-MAT AĞIRLIKLI 40 20 30 10
YGS-4 SOSYAL-TÜRKÇE-MAT AĞIRLIKLI 30 20 40 10
YGS-5 TÜRKÇE-MAT-SOSYAL AĞIRLIKLI 37 33 20 10
YGS-6 MAT-TÜRKÇE-FEN AĞIRLIKLI 33 37 10 20

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.